Vývoj automobilové výroby dokumentuje více než 120 dvoukolých, tříkolých a čtyřkolých vozidel, mezi nimiž jsou i vozidla Auto-Union, Wanderer a DKW. Rekonstruovaný montážní pás v patře demonstruje, jak se pracovalo v někdejších závodech DKW.

Muzeum motocyklu

Historie motocyklu se píše od roku 1885, kdy Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach zabudovali benzinový motor do tříkolového vozidla. Cesta od poloviční PS první trojkolky s benzinovým pohonem až k dnešním strojům se 100 koňských sil byla dlouhá.

Příběh motocyklu vypráví Motocyklové muzeum na saském zámku Augustusburg. Vývoj znázorňuje 175 exponátů. Jsou tu zastoupeny nejrůznější stroje od prvního sériově vyrobeného motocyklu Hildebrand & Wolfmüller z roku 1894 až po závodní motocykly z města Zschopau v Krušných horách. Speciální expozice představuje vozidla od renomovaných výrobců z bývalého Sovětského svazu, Československa, Polska a Maďarska ze šedesátých až osmdesátých let.

Unikátní muzeum Porsche

Při vyslovení názvu Porsche 911 se oči milovníků aut rozsvítí. Tato kultovní značka vyrábí auta, o nichž mnozí sní. V Porsche muzeu v severní části Stuttgartu ji reprezentuje 80 vozidel a mnoho malých exponátů. Prioritu přitom samozřejmě mají klasické vozy.

V muzeu se dozvíte, díky čemu je každý z vystavených kusů tak unikátní. Uvidíte tu mimo jiné vozidla jako 356, 550, 911 a 917. Nechybí ale ani rarity jako závodní vůz „Pink Pig“, pomalovaný jako růžové prasátko, který se roku 1971 zúčastnil čtyřiadvacetihodinového závodu Le Mans. Vedle toho se návštěvníci dozvědí mnohé o profesorovi Ferdinandu Porschem, který nejprve stavěl elektromobily a hybridní vozy.

Od Porsche pocházejí dokonce první prototypy známého „Brouka“. Součástí výstavy je i tento unikátní vůz. Sbírka samozřejmě obsahuje i mnohé z nejznámějších silničních a závodních vozů této kultovní značky.

Exponáty výstavy, ale i architekturu muzea přiblíží návštěvníkům prohlídka s průvodcem.

Bez bariér na výlety také do přírody

V Sasku mohou nyní vozíčkáři poznat německé středohoří. V nové brožuře „Sasko bez bariér 2011/2012“ (Sachsen barrierefrei 2011/2012) najdou specializované poskytovatele nabídek, kteří pořádají výlety s průvodcem vhodné pro vozíčkáře. Ti mají například možnost zcela individuálně poznat Saské Švýcarsko. Základem brožury jsou kromě výletů turistické cíle jako muzea, kostely a zámky. Nabídku završuje ubytování vhodné pro vozíčkáře. Mnoho alternativ tu najdou i zrakově postižení nebo lidé s vadami sluchu.

Muzeum saských vozidel Chemnitz

Zwickauerstraße 77
09112 Chemnitz
tel.: + 49 (0)371 2601196
e-mail: fahrzeugmuseum@aol.com
Více na: www.fahrzeugmuseum-chemnitz.de

Skleněná manufaktura VW
DE: Gläserne Manufaktur
www.glaesernemanufaktur.de (DE/EN)
Prohlídka s českým průvodcem každou sobotu ve 14 hodin.

Porsche Museum

Porscheplatz 1
70435 Stuttgart-Zuffenhausen
tel: +49 (0)711 9110
e-mail: info@porsche.de
www.porsche.com

Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen

Bautzner Straße 45-47
01099 Dresden
tel.: +49(0)351 491700
e-mail: info@sachsen-tour.de
Více na: www.sachsen-tourismus.de