Autem nebo autobusem dojedeme k parkovišti na náměstí před Domem Českého Švýcarska. V Domě je informační středisko s kompletními informacemi o této významné turistické oblasti severních Čech.

Dostanete zde tipy na výlety, je zde interaktivní expozice „České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace“. Ta nadchne všechny, kteří touží objevovat tuto krajinu všemi smysly a dá nahlédnout do nejskrytějších zákoutí místní přírody i historie.

Každý z rodiny zde najde něco zajímavého – třeba na interaktivních exponátech jako jsou lososí cesta, větrný mlýn a další, či po shlédnutí emotivního filmu Krajina tajemství, který namluvili charismatickým výkladem herci František Němec a Vladimír Dlouhý. To vše ale můžete absolvovat spolu s návštěvou internetové kavárny až po příchodu z výletu.

Nejstarší rozhledna

Jeho cílem je návštěva jednoho z mnoha zajímavých míst v okolí, výstup na nejstarší rozhlednu Šluknovského výběžku, tajemnou Vlčí horu (německy Wolfsberg). Z centra Krásné Lípy se vydáme po červené turistické značce 4 km severozápadně do vesnice se stejným jménem, jako má cíl naší cesty.

Zde ze středu obce opět po značené cestě zprvu pozvolným výstupem, pak ale už prudší kamenitou cestou necelé 2 km na vrchol hory. Z geologického hlediska je Vlčí hora zalesněná tefritová kupa. Ale s orientací podle kompasu zde budete mít možná trochu problémy.

Magnetická střelka se zde chová naprosto nevyzpytatelně. Proč? Není to ani tak záhada, jako fyzikální úkaz. Zdejší kopec, tedy hora jménem Vlčí, je vulkanického původu a je tvořená třetihorním čedičem, který ve svých sloupcích obsahuje i železnou rudu magnetovec. Ta odchyluje střelku kompasu až o 40°.

Krásné výhledy po okolí vás odmění

Cíl naší cesty, rozhledna, postavená ve výšce 581 metrů, tu stávala už na konci 19. století. Dnes je zrekonstruována a nabízí takřka panoramatický kruhový výhled na krásy Šluknovského výběžku, tedy až do Německa i do českého vnitrozemí. Za velmi dobré viditelnosti jsou vidět vrcholky skoro všech severočeských i dalších pohoří.

Na jihu vystupuje hřeben Lužických hor s výraznými vrcholky Luže, Jedlové a Studence, na jihozápadě se rozkládá zvlněná lesnatá krajina Českosaského Švýcarska s Růžovou horou, Děčínským Sněžníkem a německými stolovými horami. Na severu vyčnívají vrcholky Šluknovské pahorkatiny a Horní Lužice a na východě se za jasného počasí otevírají výhledy přes Žitavskou pánev ke vzdáleným hřebenům Ještědu, Jizerských hor a Krkonoš.

Rozhledna je čtyřboká cihlová věž, která je vysoká šestnáct metrů. Na prosklený výhled se stoupá samozřejmě po schodech, kolem nichž je velký počet fotografií okolní krajiny i všech možných rozhleden z dalekého okolí. Rozhlednu nechal postavit Horský spolek pro nejsevernější Čechy založený v roce 1885 v Krásné Lípě.

O dva roky později zde vznikla dřevěná chatka, za rok poté byla zahájena výstavba rozhledny. Ta byla slavnostně otevřena v květnu roku 1889. Věž patří městu Krásná Lípa a to ji pronajalo místnímu Klubu českých turistů. Pod východním svahem se nachází studánka Veronika s výbornou pramenitou vodou.

Pokud vám stejnou cestou zpět vyhládne, ale i kdyby ne, udělejte si v obci zastávku v nedalekém penzionu s restaurací zvaném Vlčárna. Je dobré i ochutnat některou ze zdejších zvěřinových specialit – tedy například jelení maso v brusinkové omáčce s noky, srnčí na liškách či pečené jehněčí kolínko. Restaurace pro přibližně padesát lidí má i venkovní terasu.

Kudy na rozhlednu

Jak na rozhlednu Vlčí hora? Nachází se necelé 2 km od stejnojmenné vesnice, 6 km jihozápadně od Rumburku, či 4 km severozápadně od Krásné Lípy. Výstup je zprvu pozvolný, ve druhé části cesty už prudší po kamenité cestě. Část se dá absolvovat i na horském kole, v závěru jej ale bude nutno vést.

Vstupné na rozhlednu činí 15 Kč pro dospělé, 8 Kč pak platí děti od 6 do 15 let, důchodci, invalidé, studenti, vojáci a členové KČT s platnou roční známkou. Děti do 6 let a průvodci ZTP/P mají vstup zdarma. Otevírací doba - květen - říjen: po - so 10.00 - 18.00 hodin, ne 10.00 - 17.00 hodin, listopad - duben: so - 10.00 - 15.00 hodin, ne a svátky 10.00 - 15.00 hodin.

Zaslal Ervín Dostálek