Do budovy vonící novotou včera vstoupilo asi dvacet policistů, aby během chvíle okupovali třetí a čtvrté patro.

Do sídla Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem si přinesli ošoupané kufry a papírové pytle. Začala razie útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták jen potvrdil, že skutečně jde o akci útvaru. „Víc vám nepovím,“ dodal Hanták.

Odvezli počítače

V budově detektivové zapečetili nejméně deset kanceláří a vydali se na lov dokumentů. Podle očitých svědků během dopoledne odvezli z kanceláří Rady tři počítače a několik kufrů dokumentů.

Státní zástupce ústeckého krajského zastupitelství Vladimír Jan, který jako žalobce figuruje u soudu v řadě významných kauz, pro Deník řekl, že prozatím platí informační embargo.

Náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová dodala: „V souvislosti s Radou regionu soudržnosti Severozápad vedeme trestní řízení. Další informace o vyšetřování uvolníme asi po 48 hodinách.“

O co přesně jde?

Od začátku akce se spekulovalo o tom, že zásah možná souvisí s dotacemi na přístroje pro Krajskou zdravotní (KZ), obhospodařující pět nemocnic v kraji. Rada regionu soudržnosti Severozápad se zabývala například dotacemi na přístroje v KZ, které jsou podle auditu ministerstva financí předražené o 31 milionů Kč a v pořádku nebyla ani některá výběrová řízení. O případ se zajímá také protikorupční služba OLAF při Evropské komisi.

Předražený park?

Policisté se mohou zajímat ale také o přidělování unijních peněz na projekty na rozvoj měst v Ústeckém kraji. V Ústí jde například o sporných 82 milionů korun do rekonstrukce Městských sadů, nebo o dalších 80 milionů do demolice sektorového centra.

Většina z těchto peněz šla právě z evropských fondů
Policisté zapečetili také kancelář ředitele úřadu Petra Kušnierze, předsedy regionální rady a poslance Jiřího Šulce (ODS).

Kušnierz už byl kvůli dotacím třikrát vyšetřován policií a dvakrát stanul před soudem. Pokaždé byl osvobozen.

Ticho před bouří

Hovoří se o tom, že vyšetřování se dotkne politiků nejsilnějších stran v regionu, ODS a ČSSD.

Ale jedná se jen o spekulace, jak upozornil ústecký senátor Jaroslav Doubrava. Ten se zásahu nediví.

„Hovořilo se příliš dlouho o problémech s evropskými dotacemi a zdánlivě se nic nedělo. Bylo to pověstné ticho před bouří,“ uvedl senátor Doubrava.

Policejní důstojník, který se nepodílel na zásahu a nepatří k zasahující skupině ÚOOZ, jenž si nepřál být jmenován, uvedl, že evropské dotace se stanou vážným problémem hospodaření „nahoře“ - nejen velkých firem a organizací. Bude ohroženo i financování „dole – jednotlivých obcí.