Více než šest desítek lidí by mělo opustit v průběhu letošního a příštího roku řady policistů.

„Snižování počtu policistů se projednávalo na poradách již několikrát. A největší počet má odejít právě z okresu Děčín,“ říká policista, který si nepřeje uvést své jméno, ale redakce jej má k dispozici. Údajným důvodem k propuštění šedesáti lidi jsou úsporná opatření, která policii nařídilo ministervo vnitra.

ČTĚTE TAKÉ: Komentář Alexandra Vanžury - Po nástupu a slovech o reformě policie a boji proti korupci přišla realita všedních dní…ZDE…

Tuto informaci se Děčínskému deníku podařilo ověřit z několika zdrojů. Přesto mluvčí děčínských policistů příliš sdílný nebyl. „Určité pohyby v počtu policistů se připravují. Ale zatím není možné říct, kolika policistů se to bude týkat a v jakém časovém horizontu. Vše je ale otázkou interních jednání,“ uvedl Vojtěch Haňka. Podle našich informací by se odchody neměly dotknout policistů sloužících přímo v ulicích, ale takzvaných zdvojených výkonů. Tedy pokud bude určitá služba vykonávána v Děčíně, nebude pak zajištěna ve Šluknovském výběžku. A opačně. Konkrétně by tak mezi propuštěnými měli být například lidé z rumburské kriminálky.

Obce nic netuší

Snižováním počtu policistů byli nepříjemně zaskočeni starostové z celého děčínskoho regionu. Nikdo s nimi totiž nejednal. „Je pro mne nepředstavitelné, že se mnou nikdo takto zásadní otázku neprojednal. Ať už jako se starostou Rumburku nebo i senátorem,“ netajil své rozčílení starosta Jaroslav Sykáček. „Zatím jsme o tomto nejednali s žádnými starosty,“ potvrdil Sykáčkova slova mluvčí Haňka.

Podle rumburského starosty to bude znamenat zásadní zhoršení bezpečnostní situace na celém Šluknovsku, především pak v menších obcích. „Města jako je Rumburk se s úbytkem státních policistů snáze vypořádají. I když i pro ně to bude mnohdy velmi složité a zřejmě se jim podaří pomocí městské policie alespoň částečně policisty nahradit. Ale co mají dělat malé vesnice, které si obecní policii dovolit nemohou?“ ptá se Sykáček.

Úspory drtí policii

Lidí z resortu ministerstva vnitra, tedy policistů a hasičů, se dotkly úspory zřejmě nejvíce. Musí šetřit nejen na platech, ale také na provozních výdajích. „Oproti loňskému roku jsem přišel téměř o dva tisíce korun čistého. Opravdu bych rád věděl, kde pan John přišel k údaji 6,3 procenta. Tak malý pokles nemá žádný z mých kolegů,“ rozčiluje se policista z děčínského obvodního oddělení. Podle jeho výpočtů je skutečné snižení mezd nejméně dvojnásobné. „Dneska u policie zůstávají většinou jen mladí lidé. A ti si zakládají rodiny, berou hypotéky a jiné úvěry, protože počítají s nějakým příjmem. A najednou přijdou o jeho velkou část,“ dodal náš zdroj. Je tak možné, že policie oněch šedesát lidí nebude muset propustit, ale že odejdou sami. „Já jsem dneska na stejné platové úrovni, jako jsem byl před mnoha lety při nástupu. Za takových podmínek, a to nemyslím jen plat, se opravdu nedá pracovat s nějakou velkou radostí,“ doplnil. Těmi ostatními podmínkami myslí především materiální zajištění policistů. Od papírů do tiskáren, přes tonery až po benzín, u kterého jsou nařízení obzvláště restriktivní.

15 km na směnu

Na jednu směnu je stanoven limit pouhých patnácti kilometrů. Denně tak mohou policisté najet s jedním vozidlem maximálně třicet kilometrů.

Toto pravidlo se však vztahuje pouze na preventivní hlídkovou službu, která je podle názoru ministra vnitra nadstanrdaní službou. Výjezdů, které si lidé vyžádali zavoláním na tísňovou linku, se omezení zatím netýká. „Pokud chce nějaká obec preventivní hlídkovou činnost, tak si ji musí zaplatit, jelikož to je jakýsi nadstandard,“ prohlásil ve včerejším vydání Otázek Václava Moravce ministr Radek John (VV).

Celkem v okrese Děčín slouží přibližně 450 policistů, což je přibližně 340 na 100 000 obyvatel. Po propuštění šedesáti policistů bude na Děčínsku sloužit 390 policistů, což jsou 293 na sto tisíc obyvatel, přičemž John chce, aby se počet policistů pohyboval kolem čtyř stovek na sto tisíc lidí.

Anketa:Bojíte se, že se zvýší na Děčínsku kriminalita?

Lenka Procházková, Děčín
K nárůstu kriminality snad nedojde, i když dobrý pocit z odchodu policistů mít nebudu.

Jakub Šottner, Děčín
Myslím, že v Děčíně i okolí není kriminalita tak velká, aby odchod policistů na to měl nějaký vliv.

Michal Straka, Děčín
V dnešní době, když chce někdo něco provést, tak to udělá a na policii ohledy nebere.

Ladislav Zavoral, Děčín
Odchod policistů mi je celkem jedno, ale kriminalita se zvýší. Zloději budou mít více šancí uspět.

Simona Reiterová, Děčín

Myslím, že se kriminalita určitě zvýší, už teď je v ulicích vidět málo policistů.

Tomáš Luczkow, Děčín
Určitě se kriminalita zvedne, není nic příjemného, když se vracíte pozdě večer a začne se vás někdo vyptávat, jestli něco nepotřebujete… vadí mi časté kontroly policie, ale mám pro ně pochopení. Raději ať je více policistů, než pouličních gangů, co by ohrožovaly naší bezpečnost.

Lenka Šulcová, Děčín
Kriminalita se nezvýší, Děčín i okolí mi připadá poslední roky dost klidný okres.
ANKETA: Jak se úbytek policistů dotkne vaší obce–města?

František Pelant, primátor Děčína
Něco takového si dost dobře neumím představit. Z vlastní zkušenosti policejního ředitele mohu říct, že již současný stav je hodně na hraně a mám z toho trochu pocit, že ten, kdo s takovým nápadem přijde, nemůže mít velké znalosti o děčínském okrese. Jak co se týče rozlohy, tak třeba i problémových skupin. Každopádně je to pro mne nová informace. Přitom jsme minulý týden jednali jako zástupci obcí s krajským ředitelem Policie ČR Jiřím Vorálkem a nic takového ani nenaznačil.

Martin Schulz, starosta Doubice
Pokud by odešlo šedesát úředníků z policejních ředitelství, tak takovému kroku jen zatleskám. Ale pokud se budou snižovat stavy policistů v aktivní službě, tak to považuji za katastrofu. Už nyní nemám pocit, že by na obvodním oddělení v Krásné Lípě, pod které Doubice spadá, vládla nějaká velká přezaměstnanost. Ve chvíli, kdy k drastickému snížení počtu policistů sloužících v okrese Děčín, dojde, si pořizuji zbrojní průkaz a zbraň. A totéž doporučím všem sousedům u nás.

Josef Zoser, starosta Jiřetína pod Jedlovou
Je smutné, že se takové věci dozvídám od novinářů a nikoliv od policie. Že by u nás bylo bezpečno, tak o tom opravdu nic nevím. Ředitelé nám vždy tvrdili, jak potřebují nabrat nové lidi. Opravdu netuším, jak chtějí po tak drastickém snížení stavů zajistit bezpečnost v okrese Děčín a v jednotlivých a obcích. Již dneska vidíme policisty jen, jak projíždějí vesnicí. Bylo by dobré, kdyby občas vysedli a prošli se důkladněji obcí. A nejen lepili cedulky na chalupy. I když i za to jim samozřejmě děkujeme.

Jaroslav Sykáček, starosta Rumburku
S něčím takovým v žádném případě nemohu souhlasit a určitě se tím budeme zabývat na jednání sdružení obcí Šluknovska. Rumburk má štěstí v tom, že má městskou policii, která může v mnohém policii nahradit. Ale rozhodně ne ve všem. Třeba pokud dojde k omezení počtu vyšetřovatelů u nás, bude to pro nás velmi nepříjemné. Dlouhodobě nejsem spokojený s četností policejní práce. Navíc jsem přesvědčen, že je stát povinen zajistit bezpečnost svých obyvatel. A tudy cesta nevede.