Chřipka Ústecko zatím jen obcházela kolem dokola. Doslova a do písmene.

Všechny okresy v Ústeckém kraji totiž už zaznamenaly vzestup chřipkových onemocnění, jen v Ústí je to paradoxně naopak, počet onemocnění tu poklesl. Vyskytly se ale už i případy onemocnění prasečí chřipkou.

Podle Josefa Trmala, ředitele Krajské hygienické stanice, prý lze dokonce očekávat, že v letošním roce bude dominovat právě virus chřipky A/H1N1, známější pod názvem prasečí anebo také mexická chřipka.

„Ta už mezi lidmi obíhá. Zaznamenali jsme, zatím tedy ojediněle, i těžší průběhy nemoci v důsledku onemocnění tímto typem viru.“

Jak dále Trmal uvedl, ohroženi jsou především lidé s narušenou imunitou nebo s jiným chronickým onemocněním. Průměrně jinak za kraj počet chřipkových onemocnění stoupl ve třetím týdnu o 15,6 procenta. „V Chomutově byl vzestup nejvyšší, o celých 32,3 procent a v Litoměřicích 26,9 procenta. Vzestupy jsme pak zaznamenali, kromě Ústí, ve všech věkových skupinách,“ řekl.

Přesto i v Ústí je případů s chřipkou dost. „Ráno jsem vstala s horečkou a bolavými klouby. Sotva jsem lezla a ibalgin mi moc nepomohl,“ postěžovala si Petra Fierlingová. „Doktorka mě poslala domů s chřipkou. Jak jinak.“

Plošná epidemie ovšem stále ještě na Ústecku nepropukla.

O epidemii se totiž dá hovořit až tehdy, když počet onemocnění dosáhne hranice 2 tisícovek nemocných na 100 tisíc obyvatel. Prozatím to podle posledních aktuálních výsledků činí v Ústeckém kraji 1178 nemocných na 100 tisíc obyvatel, nejhůře je na tom Jihomoravský kraj s 1824 nemocnými a celorepublikově stoupl počet nemocných o 23 procent.

„Předpokládáme, že rozhodující bude, jak se situace s chřipkovými onemocněními vyvine tento týden a v příštích týdnech, probíhají permanentní odběry u ambulantně ošetřených pacientů. Uvidíme, v případě výrazného nárůstu onemocnění doporučíme omezení vstupu do některých oddělení v nemocnicích, na omezení vstupu návštěvníků do některých nemocničních oddělení,“ poznamenal Trmal.

Co dělat, když onemocníte chřipkou?

Jestli v tuto chvíli pomýšlíte na očkování proti ní, potom je už opravdu pozdě. Po aplikaci očkovací vakcíny totiž vzniká ochrana proti této nemoci po přibližně deseti až čtrnácti dnech. Cena vakcíny se jinak pohybuje okolo sto šedesáti korun a je třeba počítat s poplatkem za aplikaci.

Takže už propuklou nemoc je lepší nepřecházet a rovnou navštívit svého praktického lékaře. Příznaky je také možné zmírnit.

„Tradičním lékem je, zůstat v posteli a udělat si nejlépe šípkový čaj s citrónem a medem. Koupit si lék Paralen, odpočívat a zajistit dostatečný přísun vitaminů,“ poradila předsedkyně praktických lékařů Pavla Píchová.

Chřipka A/H1N1
Mexická prasečí chřipka je respirační onemocnění způsobené chřipkovým virem kmene A/H1N1
Virus obsahuje geny lidské, ptačí a prasečí chřipky, první případy nemoci hlášeny 18. března 2009
Do března 2010 v Česku zemřelo 102 lidí s tímto virem v těle