A mezi námi – učili bychom se i bez toho jeho pitomého hesla. Nyní je heslem chvíle: „Šetřit, šetřit, šetřit!“ A kdyby na chleba nebylo, tak zase šetřit.

Zaznamenal jsem nejnověji případ jakéhosi „byrokratického šetření“, podobně nesmyslného, jako to heslo zmiňovaného ruského zrzka. Chápu, že úřady musí šetřit, co to dá, což my (oba, co jsme tady na úřadě) plně respektujeme.

Když nám nadřízený úřad před lety neuznal jako smysluplnou a zdůvodnitelnou položku pro „zabezpečení hladkého průběhu voleb“ několik rolí toaletního papíru, přijali jsme to. Papír si mohou členové volební komise přinést z domova, že? Nebo třeba starší noviny, atd.

Teď nám nadřízený úřad ale sdělil, že v nákladech na „hladký průběh voleb“ nemůže být započítána (dle nařízení Ministerstva financí z roku 2002!) amortizace (opotřebení) vozidla používaného pro zajištění hladkého průběhu voleb – (sem tam ježdění k jiným komisím a s volebními lístky, atd.)

Započítává se (podle nařízení ministerstva) pouze projezděný benzín (nafta). Hm, to je dobré. Při službě vlasti při volbách se asi auta neopotřebovávají, jen srkají pohonné hmoty. Dobré.

Asi navrhnu ministerstvu, aby se seškrtaly prachy na používání například inkoustu do tiskáren v úterý a ve čtvrtek, resp. aby si to úředníci platili ze svého. Šetřit se holt musí! Ale stejně by mě zajímalo, jak vypadají „cesťáky“ řidičů na ministerstvu financí…

Martin Schulz je komentátorem ČRo 6 a starostou Doubice