Co mám dělat, abych měl tělo jako vy?
Budete se muset asi znovu narodit (smích). Zní to hezky, ta otázka, ale já osobně nejsem se svým tělem spokojený. Mám široký pás, úzká ramena, divné nohy a jsem malý. Na svém těle mám ještě hodně práce. Já bych chtěl vypadat jako jeden soutěžící, který byl nyní druhý. Ten se mi moc líbil. Byl pěkný, vysoký, měl hezké svaly, široká ramena, pěkná záda, krásné ruce, úzký pas, dlouhý sval, stál dobře, nohy dobré, fakt se mi hodně líbil.

Když to tak poslouchám, je mezi soutěžícími ve fitness hodně homosexuálů?
To netuším. Já žádného osobně neznám. Nemyslím si, že je tento sport zrovna pro tuto skupinu lidí.

Jste metrosexuál?
Co to je? Není to člověk, co má rád sebe?

To je muž, který o sebe hodně pečuje. Chodí často cvičit, do solárka, ke kadeřníkovi, na pedikúru, všude se holí atd.
Jsou dny, kdy o sebe vůbec nepečuji, a naopak se hodně věnuji trénování klientů. Pak jsou zase dny, kdy se oholím, zajdu si na masáž nebo k mamince do kadeřnictví.

Jak se cítíte, když jdete v létě v plavkách po plovárně?
Dobře. Přeci jen není moc lidí, kteří by vypadali lépe než já. Necítím se dobře, když jsem těsně před závody, protože to jsem hodně vyrýsovaný a jsou vidět žíly a šlachy, žádný pěkný pohled a všichni na mě koukají.

Dá se v Ústí nad Labem vydělat trénováním lidí ve fitness centru?
Já si vydělám. Záleží, jaký je měsíc. Horší je to, když jsou dovolené, ale například hodně lidí mám před Vánoci. Denně jsme někdy měl i 12 lidí. Ideální je ale asi pět až šest klientů denně. Víc lidí mě vysává, protože při tréninku jim dávám kus sebe.

Jaké postavy mají Ústečané?
Jako všichni ostatní, katastrofální (smích). Ale největší katastrofy jsem zažil právě v tom Mexiku. Tam jsem měl pocit, že ti lidé nic nedělají, jsou všichni tlustí, mrňaví a podsadití.

Svádí vás někdy vaše svěřenkyně ve fitku?
Hezká otázka (dlouho přemýšlí a směje se). Já mám přítelkyni a ta si myslím, že mě mé klientky svádějí, Ale není to tak, nemám žádnou takovou klientku. Také to beru dost pracovně. Ke mně většinou chodí lidé, kteří moc dobře nevypadají a právě to chtějí napravit. Už jsem starší kořen, mě ta ženská musí přesvědčit něčím jiným než jen tím, že dobře vypadá. A většinou ty, co dobře vypadají, stojí hodně peněz. A ty já nemám (smích).

František Bartoš - karikatura.

A vy jste svou přítelkyni poznal ve fitku?
Ne, ta by sem nevkročila. U nás to byla láska přes internet.

Jste pětinásobný vicemistr světa ve fitness. Letos jste skončil v Mexiku až pátý, přesto vypadáte spokojeně. Jak to?
Když jsem odlétal do Mexika, tak jsem skoro ani nechtěl nastoupit do letadla. Necítil jsem se dobře. Když jsem přišel na semifinále a viděl jsem soupeře, jaké byli národnosti, tak jsem to vzdal. Byl to samý Rus, Bělorus, Lotyš atd. A přesně tyhle národnosti ovládají i rozhodčí. Neříkám, že ti kluci nebyli dobří, ale prostě měli jasnou výhodu.

U rozhodčích vám asi nepřidala ani událost, která se stala před třemi lety, když jste skončil na šampionátu druhý a na protest jste odešel z pódia. Nakonec vás diskvalifikovali. Pamatovali si to?
Určitě, moc dobře si mě pamatovali. Tohle byl můj první závod po diskvalifikaci.

Tehdy jste protestoval, že vás porazil Polák, který svými proporcemi měl být mezi kulturisty a ne ve fitness kategorii.
Ano, také už tam dnes je. Ale už tehdy měl větší povolenou váhu a například i obrovskou hlavu.

Kvůli dopingu asi. Musíte chodit na kontroly?
Určitě kvůli dopingu, zvětšily se mu lícní kosti, prostě všechno. Na testy chodíme, ale v každé zemi to je jinak. U nás v Česku jsou nejtěžší dopingové testy. Po přípravě nemáte energii ani vyjít schody, natož jít třeba nakoupit. Proto se používá řada povolených podpůrných látek, ale ta hranice mezi povoleným a nepovoleným je velmi tenká. Mně se kolikrát zdá, že v Rusku ti kontroloři se závodníky spolupracují – oni vždy přijedou perfektně připravení s tvrdými svaly a hodně vyrýsovaní.

Na kolik peněz účast na takovém mistrovství světa přijde?
Suma sumárum to je asi sto padesát tisíc korun. Bylo to v Mexiku a musel jsem si platit ubytování, letenku, startovné, prostě vše.

Proč jste vlastně do toho opět šel?
Můj začátek přípravy byl kvůli penězům. Já už nechtěl závodit, ale přišel za mnou jeden sponzor a nabídl mi dost peněz, tak jsem do toho šel.

Co z toho ten člověk měl mít?
Nevím, asi potěšení, že se budu trápit. Nakonec nesplnil, co slíbil.

Jaký byl další motor do přípravy?
Moje dcera. Já totiž nemám moc fotek nebo film z přípravy. Chtěl jsem udělat pro mou malou nějaký film, jak jsem se připravoval, a tam je krásně vidět ten vývoj mého těla. Film točila TV a dával se na web po kapitolách a je to hodně syrové.

Co ještě chcete dokázat?
Vyhrát to první místo přeci! Fitness už dělám hodně dlouho a věkem výkonnost není omezená. Nyní sice Rusové vyhráli, ale já tam budu opět za rok a budou to mít zas o něco těžší.

Kolik času stojí příprava?
Trénuji třikrát denně po hodině a půl, jen v neděli je jeden trénink.

František Bartoš - karikatura.

Objevil jste v Ústí nějaký fitness talent?
Asi ano. Připravoval jsem Františka Příbrského na soutěž. Když přišel, byl lehce obtloustlý a říkal, že chce za dva měsíce na soutěž, ať mu pomůžu. Dal dvacet kilo dolů, makal, držel dietu a byl v perfektní formě a při tréninku hodně vydržel. On má určitě vlohy na cvičení.

Kdy jste začal vlastně vy s posilováním?
Ve dvanácti letech jsem začal cvičit. Motivovaly mě akční bojové filmy, které jsem skoro všechny viděl. Nyní jsem například točil reklamu pro Eurosport s francouzským štábem. Bylo to hodně zajímavé a to by mě bavilo. Dělal jsem tam takovou akční scénu, kde jsem nohou skopl protivníka. Vše ale bylo hodně zpomalené a muselo to být přesně načasované. Dostat se ale mezi tyhle lidi je hodně těžké. Jsem z Ústí a do Prahy je daleko, všude dostaneš maximálně kompars, kdežto já dostal nyní roli, kde ty částky jsou desetkrát vyšší.

Co Arnold Schwarzenegger a Silvestr Stallone? Také to jsou vaše vzory?
Určitě, to jsou frajeři. Arnolda mám rád pro to, jaké má vystupování a jak umí mluvit. Je to pro mne velký člověk. Stallone má zase obrovské charisma, s nim bych šel klidně na večeři.

Bartoš: Zezadu vypadám dobře

Lidé z fitness center jsou zvláštní. Stále se prohlížejí v zrcadle a funí.

František Bartoš, když mi ukazoval fotografie z jeho poslední přípravy na mistrovství světa, říkal: „To jsem ani nevěděl, že mám tak velká záda, to vypadá dobře.“ Pak ale přišla jiná fotografie, kde byl zepředu. „Ta ramena mám úzká. Až je rozšířím, budu neporazitelný,“ řekl sebevědomě.

I já mu to zlato přeji. Když vidím, kolik taková příprava stojí. Nejen peněz, ale i námahy. Musíte makat třikrát denně, a ještě k tomu skoro nejíst a nepít.

A pak se vám stane, že vás nepustí do soutěže, protože jste těžší, než je povoleno. Držet váhu není legrace. Ve fitness to funguje tak, že můžete mít maximálně tolik kilogramů, kolik měříte nad jeden metr.

„Například já měřím 172 centimetrů, tak nemůžu na soutěži vážit více jak 72 kilogramů.“ Když se do váhy nevejdete, ani si nepřejte vědět, co se pak děje. Dostanu žvýkačku a snažím se co nejvíce plivat a zvracet,“ popisuje Bartoš praktiky známé spíše ze života modelek.

Aby při měření měl potřebné centimetry, dělají se také různé fígle. „Vytahuji si páteř a nechávám si procházet po zádech.“ Bartoš je vrcholový sportovec a český reprezentant ve fitness. Narodil se v Trmicích před dvaatřiceti lety.

„Studoval jsem střední průmyslovku, ale skončil jsem po třetím ročníku. Pak jsem chvíli dělal jazykovou školu a po ní jsem se vrhnul na fitness.“

Jak se vede vašemu fitness-centru Gladiator?
Nevede se nám. Fungujeme třetím rokem a nejvíc lidí chodilo první týden po otevření. Myslím si, že všude to jde lépe než v Ústí. Chodí málo lidí, protože lidé dnes řeší jiné věci, než cvičení. Hlavně existenční problémy. To si jdou raději sednout na pivo a zanadávat.

Jak to chcete změnit?
Vymyslel jsem projekt pro děti. Je to taková osvěta. Chci lidem ukázat, co je fitness. Děti vědí, co je fotbal, hokej, ale fitness neznají. Budeme objíždět školy s hodinovým programem, kde budu i exhibičně vystupovat, abych děti motivoval. Budeme vyprávět o cvičení, o stravě, o drogách a hazardních hrách.

Proč v Ústí není pořádné fitness centrum? To vaše je pěkné, ale malé.
Tento prostor jsme sehnali velkou náhodou. To, že je to tady menší, jsem ze začátku neviděl. Nakonec jsem rád, že ty stroje jsou tady blízko u sebe, alespoň to lidi může sblížit.

Nějaká fitka dělají akce, že dají pár modelkám vstup zdarma, aby nalákaly muže. Nezkusíte to taky?
Měl jsem takové akce, kdy měla děvčata vstup zdarma. Ale pak mi někteří muži nadávali, že se nemůžou soustředit na cvičení (smích).