VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroš: Kdybych šel do TOP09, táta by se otočil v hrobě

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Není křesťan, ale kandiduje za KDU–ČSL na Ústecku do senátu. Jan Jaroš tam chce pomáhat hlavně postiženým, sám totiž trpí maniodepresivní psychózou

10.10.2010 22
SDÍLEJ:

Jan Jaroš (KDU ČSL).Foto: DENÍK/Vladimír Mayer

Vy jste členem KDU-ČSL?
Ano, už od roku 1996 a mojí motivací, mimo jiné, byl otec a děda, kteří byli v této straně.

Jak probíhalo vybírání kandidáta na senátora u vás ve straně na Ústecku?
Poměrně emotivně. Nechceme se smířit s porážkou ve volbách do poslanecké sněmovny a chceme bojovat dál.

Proč právě vy kandidujete do senátu?
Abych se tam zasadil o prosazení zájmů a lidských práv zdravotně handicapovaných občanů a seniorů. Také bych chtěl zavést pracovní policii, která by hlídala práci na černo. Lidé dělají na černo a ještě berou podporu a sociální dávky. Chci dát do senátu ducha obyčejného člověka, mám dost osobních zkušeností ze svých životních krizí.

Kdo bude vaším největším soupeřem v senátních volbách?
Asi to bude kandidátka TOP 09 Liběna Dobrovolná. Domnívám se, že ona má velký lidský potenciál a jako na soudkyni mám na ní dobré reference.

Chápu to dobře, že byste jí případné zvolení přál?
Ano, klidně bych ji v druhém kole podpořil, kdybych se do něj já nedostal.

#nahled|https://g.denik.cz/54/fa/jan_jaros_kdu_csl_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/fa/jan_jaros_kdu_csl.jpg|Jan Jaroš KDUČSL karikatura.#

Jakou máte předvolební kampaň? Musel jste použít do ní i svoje peníze?
Kampaň děláme na koleně, protože prostředky, od kterých se to odvíjí, jsme žádné od centrály strany nedostali. Vše stavím na osobní kampani, kde oslovuji známé. Já do ni investuji asi patnáct tisíc korun včetně tohoto (ukazuje na sobě) saka, bot a kalhot. Ale pomáhají mi i jiní lidé, třeba mi pečou perníčky na setkání s voliči. Do volební kampaně vkládám já a mí spolupracující dobrovolníci, především svůj osobní potenciál, svědomitost a energii.

Na internetu není o vás ani slovíčko. Jak to?
Nejsou peníze na webové stránky. Nyní se snažím aspoň na facebooku se trošku zviditelnit. Jsem přesvědčen, že moje předvolební kampaň bude jednoznačně nejúspornější a doufám, že voliči se nedají „opít rohlíkem“, rozdáváním baget, loterií o auta a podobné populistické podbízení. Volby by měly být rovná soutěž o kvalitě kandidátů, nikoliv nerovná soutěž, kdo utratí více peněz, které v konečném výsledku zaplatí občan ze své kapsy.

Koho byste chtěl za nového předsedu ve vaší straně?
Jsem v rozpacích, nevím.

Není na výběr?
Měl by to být někdo s čistým štítem, ekonom a ze silné Moravy. To například momentálně zastupující předsedkyně paní Šojdrová bohužel není. Neví, kam dříve skočit, také kandiduje do senátu. Vadí mi, že se odložil volební sjezd až po volbách. Uvidíme, jak to dopadne.

Jaký předseda byl podle vás pro lidovce nejlepší, a který naopak jim dělal ostudu?
Nejlepší byl určitě Josef Lux. Největší ostudu dělal asi pan Čunek, i když jeho regionální politika byla dobrá. Sám vím, že se se sociálně vyloučenými skupinami špatně žije, bydlím 25 let v Krásném Březně. Jeho řešení bylo jedno z možných, které by se dalo zopakovat i u nás v Ústí, ale bez vytváření ghet. Jedno z vyzkoušených řešení je i asimilace(včleňování) do většinové společnosti, pozitivními dlouhodobými akcemi, nikoliv pozitivní diskriminací.

Není KDU-ČSL nyní nějaká prokletá?
Myslím si, že ne. Měli jsme sice dost mediálně nabubřelých kauz, které nám neudělaly dobrý obraz. Mrzí mě, že jsme bráni jako černokabátníci. Naopak, věřící nás moc nevolí. Musíme lidi přesvědčit něčím jiným, modernější nadčasovou politikou a především mladé rodiny s dětmi. Děti jsou naší budoucností, jsou zároveň i nejlepší a nejbezpečnější investicí.

Vrátí se KDU-ČSL ještě někdy do parlamentu?
Já myslím, že ano. Lidé nyní procitnou po nedomyšlených krocích vlády a budou v šoku. Pak budeme mít šanci, aby nás opět začali volit.

Proč jste nešel do TOP 09, když tam tolik kolegů odešlo?
Je sice pravda, že dost lidí od nás přešlo do TOP 09. Já měl od nich také nabídku, abych šel za ně do komunálních voleb, ale to bych nemohl udělat těm našim věrným členům a můj tatínek by se pravděpodobně „otočil v hrobě“. Záleží především na sjezdu naší strany a jak se rozhodne o dalším směřování strany. Pokud by program, byl neslučitelný s mými názory, tak bych s politikou skončil, ale nikdy neříkej nikdy.

Co si o TOP 09 vůbec myslíte?
Překvapilo mě, že jsou tolik doprava. Sice mají dost podobné názory jako my, ale nyní tam odešlo dost lidí za kariérou. Pan kníže Schwarzenberg kouká každému přes rameno a hlídá ho, jako školáčka. Mně vedení KDU řeklo, že jdu do senátu sám za sebe a nikdo mě úkolovat nebude.

Kolik členů vůbec má vaše strana na Ústecku?
Asi kolem čtyřiceti lidí.

Nemáte tady moc na růžích ustláno, že?
To nemáme, je to dáno i historicky.

Jste věřící?
Nejsem věřící ani praktikující křesťan, ale tvrdím, že pokud by všichni dodržovali desatero, tak nejsou potřeba zákony.

Jak vy vůbec chápete krizi?
Slovo krize je řeckého původu a znamenalo výzvu ke změně. Domnívám se, že bychom se měli vrátit ke kořenům do starého Řecka a vnímat vzniklou krizi (ať hospodářskou, tak vztahovou) jako znamení, že něco v dosavadním fungování systému či jedince nebylo zcela v pořádku. A že je tudíž třeba dosavadní fungování změnit, aby se předešlo totálnímu kolapsu a právě toto je moje motivace, proč chci prosazovat změny ve fungování našeho státu v senátu a navrhovat zákony ve prospěch všech „obyčejných“ spoluobčanů. A koneckonců asi každý z nás někdy pronesl větu: „Jsem v krizi“, ale je dost těžké, otevřeně mluvit o mé osobní krizi, třeba o mé nemoci.

Co momentálně děláte?
Momentálně jsem v invalidním důchodu a pomáhám v jednom občanském sdružení, kde hájíme zájmy a práva zdravotně postižených.

Jaroš: Nový oblek a pěkné pexeso

Překvapil mě svým hlubokým hlasem, novým oblekem a svou otevřeností mluvit o své nemoci. Jednapadesátiletý Jan Jaroš trpí maniodepresivní psychózou.

Byl prvním zpovídaným z Otázek šéfredaktora, který viděl svou karikaturu před zveřejněním. Chtěl ji ještě před volbami použít, ale nelíbila se mu.

„Rádoby vtip na můj zdravotní handicap vnímám jako nevhodný. Byl jsem k vám otevřený a za svou nemoc člověk nemůže a toto onemocnění je jako každé jiné. Společnost vnímá duševní nemoc jako negativní jev, který je třeba vyčlenit mimo společnost,“ napsal mi, když autorizoval náš rozhovor.

Já si myslím něco jiného. A karikaturu od Radka Fetterse, který ji kreslil podle našeho rozhovoru, jsem nakonec zařadil a panu Jarošovi napsal: „Právě proto, že jste byl v rozhovoru tak otevřený, tak si ji karikaturista dovolil takto nakreslit. Vytušil z našeho povídání, že jste s nemocí srovnán a naopak chcete, aby se na lidi s podobnou nemocí nahlíželo jako na „obyčejné, normální“ lidi, kteří si ze sebe umějí udělat i legraci.“

Jan Jaroš se narodil v Ústí, střední průmyslovou školu vystudoval v Děčíně a pak se stal nejmladším stavbyvedoucím ve firmě. „Od roku 2004 jsem v invalidním důchodu a po půl roce jsem začal být aktivní v občanském sdružení. Moje motivace je pomáhat lidem, aby nedopadli jako já,“ vyprávěl.

Na rozloučenou jsem od něj dostal kreslený komiks Deník deprese a pěkné pexeso z dílny KDU–ČSL s heslem: To lepší v nás.

Proč jste v invalidním důchodu?
Mám vícero diagnóz. Jednak to je diabetes mellitus II, kardiovaskulární onemocnění s implantací ICD pageru, ale hlavně maniodepresivní psychóza. K té jsem dospěl kvůli určitým životním krizím. Například v roce 1989 manželka dostala rakovinu. V té době byl dceři rok a synovi pět let. Já se následně skoro dva roky staral o děti a ještě dělal stavbyvedoucího. Bylo to hodně psychicky náročné. Naštěstí se manželka uzdravila, přesto to na mně nechalo určité následky.

Jak se s touto nemocí žije? Trpí jí řada známých osobností, jako zpěvák Petr Muk, který spáchal sebevraždu.
To máte pravdu, je to příčina poměrně hodně sebevražd, ale to je spíše typické pro diagnozu schizofrenie. Celá řada úspěšných a známých osobností s tímto životním osudem dosáhla i celosvětového ocenění, například sir Isaac Newton – anglický fyzik a matematik, Johanka z Arcu – francouzská hrdinka, císař Rudolf II, Miloš Kopecký – český herec a další. Osobně jsem poznal, loni při konferenci na Maltě, bývalého norského předsedu vlády, který je úspěšným politikem a ve svém životě bojoval také s tímto osobním handicapem. Podobných příkladů je v současnosti více, důležité je umět s krizí bojovat, což já dokázal a dokazuji.

Měl jste někdy sklony k sebevraždě?
K tomu jsem se naštěstí nedopracoval. I když někdy k tomu možná chyběl jen kousek, protože to může spustit i drobnost.

Kde jste všude dělal stavbyvedoucího?
V Severočeské konstruktivě, Metrostavu, SSŽ podílel jsem se například na stavbě pedagogické fakulty v Malátově ulici, nebo na Carrefouru ve Všebořicích.

Autor: Vladimír Mayer

10.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

PAVEL BUDÍNSKÝ - trenér BK ARMEX Děčín.

Děčín má spadeno na USK. Urve už výhru?

VÍME PRVNÍ

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Ústí nad Labem - Orangutan Ňuňák nezemřel na rakovinu. Pitva ukázala, že boulovité útvary jsou ve skutečnosti zapouzdření cizopasníci. Přesněji tasemnice, které přenáší lišky trusem. Napadají i člověka a mohou představovat i smrtelné nebezpečí.

Čtvrtečník Martina Schulze: Může být vláda jedné strany úspěšná?

Doubice - V pravidelném seriálu se Matrin Schulz tentokrát zaměřil na vládu jedné strany v Česku.

Konečně! Pětimostí se v pátek otevře

Děčín /FOTOGALERIE/ - Dopravě v Děčíně by se mělo částečně ulevit. Otevřen bude alespoň jednosměrně podjezd Pětimostí.

AKTUALIZUJEME

Více než sto lidí rozezpívalo kostel na Husově náměstí

Děčínsko - Oblíbená akce se i letos vydařila. Koledy těšily na mnoha místech Děčínska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT