Za českou stranu je hlavním partnerem Univerzita J. E. Purkyně v Ústí n. L., kde se o zdárný průběh stará tým pracovníků složený z pěti zástupců - Fakulty sociálně ekonomické, Fakulty životního prostředí, Filosofické fakulty, Přírodovědecké fakulty a Ústřední knihovny Pedagogické fakulty.

Tomuto složení odpovídá i pestrost obsahu, forem, náročnosti a dopadu různorodých činností.

„Důležitou součástí mezinárodního rozvojového projektu jsou odborné konference, které navazují na jejich úspěšnou realizaci a ohlas z předcházejících projektů – Česko-saské vysokoškolské centrum (2003-2006) a Česko-saské vysokoškolské kolegium (2006-2008). Jsou organizovány zpravidla jako třídenní, pro přibližně 60 zástupců akademické sféry i praxe. Vedle vystoupení pracovníků institucí na projektu spolupracujících, tedy TU Chemnitz, UJEP v Ústí n. L. a ZČU v Plzni, se předpokládá i zapojení dalších subjektů a odborníků v daném oboru.

Jednotlivé přednášky probíhají v češtině a němčině a jsou simultánně tlumočeny. V současné době připravujeme dvě takové akce, s nimiž bychom chtěli seznámit odbornou i laickou veřejnost,“ sdělil Deníku Doc. RNDr. Milan Jeřábek, Ph.D. z projektového týmu.

Na pořadu budou také zdroje energie

„Zahajujeme tématem obnovitelných energií v Sasku a Česku, přičemž v popředí zájmu stojí na jedné straně jejich ,inteligentní a efektivní nasazování, na druhé straně technické, ekonomické a právní aspekty. Akci, která proběhne ve dnech 30. září až 2. října v Oberwiesenthalu, organizačně zajišťuje TU Chemnitz. Na programu je členěna do dvou bloků, a to ,Všeobecný (právní) rámec dnes a zítra´ a ,Možnosti a prostředky inteligentního a efektivního nasazování nosičů energie´, přičemž zahrnuje asi 20 přednášek.

Mezi dílčími aspekty se objevuje například perspektiva energie a ekonomiky, obchod s emisemi, příklady z praxe zaměřené na bioodpad, plynové a parní turbíny, větrné elektrárny, tzv. green energy, ekologická doprava, rekonstrukce panelových domů či přednáška s provokativním názvem ,Jaderná energie – sebevražedné komando nebo jiskřička naděje?´,“ dodává Mgr. Blanka Pohajdová z ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

Regionální rozvoj v Evropě a trh práce

Druhou z akcí je konference věnovaná problematice jazyka, jako prostředku odborné komunikace a vědy. Koná se v režii Technické univerzity v Liberci ve dnech 7. – 9. října. Mezi tématy příspěvků se objevuje například odborný jazyk v komunikaci mezi podnikateli, komunikace v lékařství, role jazykových kompetencí vysokoškoláků při uplatnění na trhu práce v Euroregionu Nisa apod.

O významu konference svědčí mimo jiné již dnes potvrzená účast odborníků z Drážďan, Lipska, Berlína, Mnichova, Hamburku a samozřejmě českých pracovišť.

Třetí akcí je odborný veletrh a kongres Euregia (Lokální a regionální rozvoj v Evropě). Tato tradiční akce se koná na výstavišti v Lipsku ve dnech 25. – 27. října, tentokrát pod mottem „Globální změny, regionální řešení“. Změna klimatu, krize finančního trhu, státní dluh, to jsou jevy či procesy, které dopadají na kterýkoli region či lokalitu.

Mezi naléhavé otázky pro sféru akademickou, politickou i praktickou patří ale také třeba nadnárodní spolupráce. Právě proto je na programu workshop na téma Hranice v Evropě bez hranic. Ten se koná 26. října od 10.00 hodin.