VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Eichler: Nejsem zelený blázínek, ale Brontosaurus

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Celý život se stará o děti a mládež, je totiž ředitelem DDM v Ústí. Ale Jan Eichler ukázal v televizním pořadu i své kulinářské schopnosti a nyní chce být senátorem!

29.8.2010 4
SDÍLEJ:

Jan EichlerFoto: Radek Fetters

Jaká je vůbec dnešní mládež?
To je hezká otázka. Není ani lepší ani horší než my.

A jak byste ji tedy charakterizoval?
My jim z cesty umetáme až moc překážek a snažíme se pro ně vše zařídit, tím jim paradoxně připravujeme cestu do „pekel“. Naši dnešní mládež „převálcuje“ mládež z Asie, která bude lépe připravená na život. Naši mladí lidé často nechtějí nic dělat a nemusejí se o nic snažit. Chyba je v nás, připravujeme jim špatné podmínky pro život tím, že jim život někdy až příliš zjednodušujeme a zbytečně ulehčujeme.

V čem konkrétně?
Začíná to kromě jiného už od hygienických předpisů. Vše kolem nás by mělo být pomalu sterilní, pokračuje často přehnanou bezpečností při činnosti - nikdo nesmí téměř zakopnout, aby neupadl atd. Ale to není dobře! Myslím si, že tyhle překážky patří k dětství, a děti se musí oťukat. Dnes jsou děti chudáci, hned mají ze všeho nervy a potřebují psychologa. Děti se přizpůsobily lehčím podmínkám a jsou zranitelnější. Také jsou méně zručné – s pilou a hřebíkem se setkají poprvé v patnácti na táboře. Jsou málo fyzicky zdatné.

A co kouření, alkohol a drogy? Je toho víc?
Ano, přibývá to každý rok. Jsou to zlozvyky. Jestliže denně mládež vidí, že každý kouří a pije, tak to je skrytá reklama. Média jsou plná násilí. Pak přijdou tzv. „telecí“ léta, kdy nám dospělým mladí lidé odporují, a na světě je problém. Morální normy se také postupně snižují. Nevidím cestu zpět.

Proč jste se rozhodl kandidovat na senátora za Stranu zdraví sport a prosperitu?
Nejsem člen strany, ale kandiduji za ni. Nejsem rozený politik. Cíle Strany zdraví, sportu a prosperity jsou mi blízké. Mám rád svoji práci a dobře vím, že jestliže chci něco pro děti a mládež udělat, tak musím vstoupit do politiky. Pokud bych uspěl, tak určitě neopustím místo ředitele DDM a naopak se budu snažit využít postavení senátora k prosazení lepších podmínek pro děti a mládež v Ústí nad Labem. Vím, co se chystá za nové vyhlášky a zákony a tomu bych chtěl zabránit. Například zvětšování podsadových stanů. To jsou opravdu nesmysly. Slibuji si od toho to, že zařídím pro místní děti a mládež více.

Jste předsedou Českého svazu ochránců přírody Tilia, proč jste nekandidoval za zelené?
Já nejsem zelený, jsem jen obyčejný ochránce přírody. Mám rád tu praktickou práci pro přírodu, jako opečovávat louku, les a studánku. V roce 1992 jsem se angažoval v diskuzi o stavbě dálnice D8, ale jen kvůli tomu, že jsme chtěli více podpořit železnici. Po různých konzultacích s odborníky, například s kamarádem Bedřichem Moldanem, jsem to vzdal. Je jasné, že kraj ke svému rozvoji dálnici potřebuje. Ty velké věci jsme nechali Patrikům apod. No a vidíte, jak to dopadlo.

#nahled|https://g.denik.cz/54/73/eichler_jan_dum_deti_a_mladeze__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/73/eichler_jan_dum_deti_a_mladeze_.jpg|Jan Eichler#

Máte peníze na reklamu?
O tom se zatím jedná. Potřebujeme k lidem dostat jednoduchou informaci o co nám jde. Neradi bychom pouze slibovali nemožné. Chtěli bychom podpořit především děti a mládež v našem okresu. Určitě to nebude pompézní akce typu velkých politických stran. Do voleb jsem zatím vložil 20 tisíc korun – volební kauce.

Kdo bude váš největší soupeř?
Asi Pavel Sušický z ODS. Já si ho nesmírně vážím, protože jsem s ním na několika akcích spolupracoval. Nemám proti němu výhrady, ale to neznamená, že nepůjdu do „boje“. Beru volby jako sport – jde mi o dobrý výkon a také o férovost. Velkou šanci má i Jaroslav Doubrava, který je u lidí oblíbený. Ostatní moc šancí nemají. Gustav Krov z ČSSD není tak známý.

Budete kandidovat i do zastupitelstva?
Ano, už jsem byl v zastupitelstvu na Severní Terase. Nyní do toho jdu opět.

Jenže vy kromě předvolební kampaně máte ještě jeden úkol. Přestěhovat sídlo Domu dětí a mládeže v Churchillově ulici do nového v domě kultury. Kolik toho musíte odtahat? Například ústecké muzeum si chystá přes sto kamionů.
My nemáme kamiony, my naplníme asi 1200 krabic od banánů, které jsme dostali zdarma. Starý nábytek budeme likvidovat. Máme hodně drobných položek, učebních pomůcek, kostýmy, knihy a rekvizity.

Kdy začnete fungovat?
Stěhovat se budeme do poloviny září. Slavnostní otevření máme naplánováno na poslední týden v září. Ovšem například taneční sál už bude fungovat o týden dřív.

Jaké to bylo ve staré budově?
Budeme na ni vzpomínat rádi, měla svého ducha. Bylo to tam domáčtější, v kulturním domě zase budou krásné a nové prostory, kde budeme moci nabídnout i jiné činnosti.

Co se vám ve staré budově například nepříjemného stalo?
Už jsme byli několikrát vytopení a padala nám omítka. Nebo jednou jsme odjížděli na tábor a museli jsme se do DDM prořezat motorovou pilou. Spadl tady na přístupovou cestu strom.

Jak se vám nové prostory v domě kultury líbí?
Perfektní divadélko, super keramická dílna a nádherné taneční sály. Vše je promyšlené. A velké díky za to patří vedení města Ústí nad Labem a především Janu Řeřichovi, náměstku primátora.

Kolik máte zaměstnanců?
Celkem 23 a asi 80 externích spolupracovníků.

Budete potřebovat s přestěhováním do větších prostor i další lidi?
Asi by bylo ideální, kdybychom mohli dostat asi půl úvazku na pedagoga a jednu uklízečku navíc.

Kolik dětí chodí k vám do kroužků?
V minulém školním roce k nám chodilo dětí i dospělých asi 2300.

K vám chodí i dospělí? A co dělají?
Ano, vyhláška nám to i říká. A jejich podíl se zvětšuje. Nejvíce chodí na keramiku, tanec, aerobic a na jazyky. Těší mě, že máme i takové aktivity, kdy pracují společně děti s rodiči. K nám chodí děti, mládež i dospělí od jednoho roku do 99 let.

Kolik se u vás platí?
Na děti školního věku dostáváme příspěvek od státu, ostatní si musí platit kurzy sami v plné výši. Celoroční poplatek v DDM je cca od 500,- Kč do 3000,- Kč za rok. V odůvodněných případech mohu tento poplatek dětem prominout a opravdu tuto možnost využívám právě pro děti a mládež, jejichž rodiny na uhrazení poplatku nemají prostředky.

Kolik kroužků u vás je?
Kolem sto dvaceti.

Jaký kroužek je nejpočetnější?
Asi taneční škola – kroužky hip hop, hokejbal a aerobic.

Vy sám vedete nějaký oddíl?
Ano, do roku 1982 se jmenoval Raketa a Delfín. Dnes je to Brontosaurus. Je to klasický turisticko-ochranářský oddíl. Jsme takoví nadšení nádeníci pro přírodu, ale nejsme zelení „blázni“. Nechceme, aby se naši brontíci poutali ke stromům, naším cílem je slušný člověk s dobrým vztahem k přírodě i k lidem kolem sebe. Každoročně pořádáme několik letních táborů. Letos jsem osobně uspořádal tři tábory.

Jak vzpomínáte na pořad o vaření Prostřeno, kde jste vystupoval?
Rád. Dokonce Radka, která tam také vystupovala, pro nás kreslí pěkné obrázky.

A viděl jste ho v televizi?
Neviděl. Nechávám si z toho natáčení jen ten hezký dojem. Možná by mě pak mrzelo, jak mě ostatní hodnotili. Na rozdíl od přihlášených soutěžících jsem se do pořadu dobrovolně nehlásil, byl jsem „umluven“. Trochu mě mrzelo, že pořad nebyl tolik o vaření, ale byla to tvrdá reality show. Na uvaření večeře i na dopravu na jednotlivá natáčení jsme každý dostali finanční prostředky, ale věřte, že jsme nezbohatli.

S mosteckou účastnicí Radkou vás tam dávali i ostatní dohromady, že?
No jasně, ona byla velmi sympatická dívenka a přátelský kontakt spolu udržujeme dodnes.
Eichler: několikanásobný předseda
Poprvé jsem ho viděl v televizním pořadu Prostřeno, kde vařil své pochoutky. Hned mě svým projevem zaujal.
A nejen mě.

„Ano, s ním rozhovor určitě udělej, toho si vychutnám,“ byl nadšený karikaturista Radek Fetters. Výrazné postavy se mu kreslí lehkým perem.
Jan Eichler je ředitelem Domu dětí a mládeže, který se právě stěhuje do svého nového „domova“ v domě kultury.

My jsme si dali schůzku, ale ještě v tom starém, ve vile v Churchillově ulici. „Dáte si čaj,“ vítal mě skoro stejně jako své hosty v televizním kulinářském pořadu.
V jeho kanceláři jsme raději nezůstali, všude kolem se válely tuny papíru. Prostě stěhování. Když jsem si pak odskočil na toalety, tak to byla síla. Stěhování Domu dětí a mládeže přišlo za pět minut dvanáct.

Samotný Eichler je velice příjemným společníkem a o všech svých „dětech“ mluví s láskou a nadšením. „Jo Pavlíček,“ zasnil se. „To byl hodný kluk a velice šikovný,“ chválil našeho sportovního redaktora Pavla Přibyla, který k Eichlerovi chodil také do oddílu.

A právě, že je velice hodný, tak nedokáže odmítat. Proto je předsedou ochránců přírody, předsedou klubu českých turistů, předsedou sdružení ústecké krajské rady dětí a mládeže, předsedou asociace neziskových organizací atd.
„Neumím říci ne,“ krčí rameny. Ale kdyby se stal senátorem, musel by se to naučit.

A máte rodinu, nebo jste svobodný?
Jsem svobodný a pečuji o svého 82letého otce, mamku jsme bohužel před několika lety pohřbili. Mou větší rodinou je i oddíl čítající téměř 50 dětí a mládeže, kterým pomáhám řešit jejich problémy. Vánoce slavím s brontíky a umíte si představit slavnostní tabuli s dárečky, se salátem a řízky pro 50 osob? Svůj osobní čas jsem vždy věnoval dětem, mládeži a neziskovému sektoru. Pomocnic a pomocníků bylo vždy na smysluplnou práci dost, ale zatím nebyl nikdo, kdo by tu bronťáckou i ochranářskou štafetu chtěl v tak rozsáhlé šíři převzít. Je to poslání, které dělám rád, není to o kariéře, ale o službě ostatním.

Poznávají vás po televizním pořadu více lidé na ulici?
Byla na to velká odezva, maily, SMS i v obchodech mě poznávali. Nikdo mi nic špatného neřekl. Bylo vidět, že jsem do toho šel pro radost a ne pro peníze. Na mně je vidět, že jsem gurmán. Ale nepřejídám se, přestože jsem tlustý. Potřeboval bych více pohybu. Bohužel piju rád sladké nápoje a mám rád poctivou smetanu a plnotučné mléko. Jsem prostě selský synek.

Autor: Vladimír Mayer

29.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA BRANKA ROZHODLA. Děčín prohrál ve Vrchlabí 1:2.
5

FOTO: Medvědi vyhlížejí přestávku

Letošní největší vánoční strom v Děčíně přivezli z Labské Stráně.
46

FOTO, VIDEO: V Děčíně i Rumburku již mají vánoční strom

Čtvrtečník Martina Schulze: Trestní stíhání bude vždy "účelovka"

Doubice - V pravidelním seriálu se Martin Schulz tentokrát zaměřil na trestní stíhání Andreje Babiše.

To bylo gólů! Mladší dorost Děčína přestřílel Roudnici

Ústecký kraj – Předposlední podzimní kolo má za sebou dorostenecká divize. Nejzajímavější zápasy z regionálního pohledu byly k vidění v Děčíně. Tamní Junior přivítal SK Roudnice.

Vánoční stromy rozzáří města. Doprovodí je andělé i trubači

Ústecký kraj - Speciální laserová show, dárky pro opuštěná zvířata v psím útulku, let andělů. To všechno bude k vidění při rozsvícení vánočních stromů.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - V přehledu událostí z regionu najdete zprávy z Rumburku, Děčína, Krásné Lípy, Varnsdorfu, České Kamenice či Jílového.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT