Zde se přitom tento měsíc ničivé povodně už jednou prohnaly, způsobily škody nejméně za 6,5 miliardy korun. Pět lidí při nich zemřelo.

Od pátečního poledne platí povodňová pohotovost pro Ústecký a Liberecký kraj. Večer mohou hladiny řek dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity (SPA) dosáhnout také v jižních, středních a východních Čechách a na Vysočině.

Výstraha Českého hydrometeorolo­gického ústavu platí do odvolání. Vydatný déšť zasáhne v noci na sobotu také většinu České republiky. Odborníci zároveň apelují na vodáky, aby se v těchto dnech nezdržovali v okolí řek.

„Srážkové úhrny mohou zejména na návětrné straně Šumavy a v bouřkách ojediněle činit kolem 30 milimetrů za šest hodin. Vzhledem k nasycení některých povodí v důsledku předchozích srážek může být postupně dosaženo 1. SPA, v severních Čechách ojediněle až 2. SPA,“ uvedli dnes meteorologové.

Déšť téměř na celém území

Od pátečních 21:00 hodin platí povodňová bdělost také pro toky ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Pardubickém kraji a také na Vysočině. Deště budou vydatné zejména v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Odborníci proto pro tyto dny doporučují lidem, aby sledovali předpovědi počasí v médiích, řidiči by měli při silném dešti snížit rychlost. Nedoporučuje ani koupání v řekách, stejně jako jízda na lodích.

Předpověď na pátek 27.8. pro Ústecko:

Situace: Počasí u nás ovlivňuje zvlněná studená fronta, která přechází přes
naše území zvolna k východu.

Počasí: Zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami, místy bouřky.

Odpolední teploty: 20 až 23 °C, na horách 15 až 18 °C.

Vítr: Zpočátku slabý jižní vítr 1 až 4 m/s, přes den čerstvý západní vítr 5 až 9 m/s s nárazy 15 až 20 m/s, tj. 55 až 70 km/h, na horách silný 10 až 15 m/s s nárazy 20 až 25 m/s, tj. 70 až 90 km/h.


UPOZORNĚNÍ: Očekáváme nárazy větru až 70 km/h, na horách až 90 km/h. Očekáváme déšť se srážkovými úhrny 20 až 30 milimetrů.