Aby také ne. Jedna dva tři start: „Maminko, maminko!“ Křičí všichni kolem v různých jazycích. Obrovské zrychlení – z nuly na sto kilometrů v hodině za dvě vteřiny!

Přesně jako ve formuli 1. Také horská dráha v zábavním parku Mirabilandie nedaleko italského letoviska Rimini se jmenuje Ispeed a její předek vypadá jak závodní speciál F1.

Jenže tohle šílené zrychlení není vše. To by se dalo lehce skousnout.

Ihned kolmo vystoupáte do padesátimetrové výšky a ze stejné padáte kolmo dolů. V té chvíli se křičí i jiné výrazy než maminko!

Podívejte se na video z první řady ZDE.

Dole dosahuje vaše rychlost 120 kilometrů v hodině. Ale věřte, že tohle je jiná stovka než na zadním sedadle osobního automobilu.

V zatáčkách na vás působí postupně různé odstředivé a dostředivé síly. Jejich hodnota se šplhá až k přetížení pěti G! Tady si připadáte zase jako pilot stíhačky.

Pomalu se dostávám do stavu, kdy je mi všechno jedno. Říkám si, hlavně ať už to skončí. Jakkoliv! Klidně vylítnutím z dráhy a rychlou smrtí. A najednou je před námi další libůstka: otočení vzhůru nohama. Prostě jsme se kolem červených vodících rour obmotávali jako anakonda kolem silné větve.

Další video z atrakce najdete ZDE.

Jízda trvající jednu minutu mi přišla jako nekonečná. Ke konci už jsem nevěděl, v jaké poloze se vlastně nacházím.

Sedačka byla pěkně tvrdá, ale její nepohodlnost si při jízdě vůbec neuvědomíte. Jste rád, že vás drží svým obrovským hydraulickým stiskem. Když jsem z ní vystoupil, ulevilo se mi. A najednou jsem se začal smát. Byl to zvláštní pocit. Radost, že jsem to přežil.

O kousek dál byl stánek, kde je možnost si zakoupit za 6 eur fotografii ze své jízdy. Neváhal jsem. Z téhle atrakce chci mít vzpomínku, i když na na fotce vypadám jako nejvíce vystrašený účastník.

Video s informacemi o rychlosti, zrychlení atd. najdete ZDE.

Hodinová fronta, kterou jsem si musel na Ispeed vystát, stála za to. Když se nyní koukám na videozáznamy z jízdy na youtube, tak se mi točí hlava a je mi špatně od žaludku. Opravdu to s vámi zatočí!

Pár informací na závěr. Vstup do parku je 31 eur a atrakce jsou pak zdarma. Ispeed patří mezi čtyři, které jsou označené EXTREME a pustí vás na ně, pokud měříte minimálně 140 centimetrů.

Nakonec musím upravit první větu tohoto článku. Asi bych šel znovu!