Černá barva na znamení smutku z odchodu blízké osoby?

Na to zapomeňte! Při posledním rozloučení jsou „in“ jiné barvy. A veselejší.

Zatímco se české pohřebnictví v drtivé většině snaží držet pouze „zavedené“ odstíny pro takovou příležitost, jež truchlícím ve smutečních chvílích ještě prohloubí případnou depresi, vyspělá Evropa je skutečně někde jinde.

Důležité je obřad udělat. Jakýkoli

„Je to skutečně tak. Trendy současnosti v uspořádání posledních věcí člověka odrážejí snahu většiny lidí se se svým blízkým rozloučit. To je to hlavní: poslední rozloučení jednoznačně připravit a realizovat – a vůbec není důležité za kolik peněz,“ říká Petr Rambousek, spolumajitel litoměřické společnosti Auriga.

Tento pohřební ústav, jenž je členem Evropské federace pohřebních služeb (EFFS) se sídlem ve Vídni, byl jednou ze dvou firem z České republiky, které se letos zúčastnily veletrhu pohřebnictví BEFA 2010, jenž se uskutečnil od 13. do 15. května v německém Düsseldorfu.

Litoměřičtí jsou v Česku mimo jiné průkopníkem thanatopraxe, což je ošetření zemřelých a jejich pietní úprava pro smuteční obřady, a dále konzervace těla před rozkladným procesem.

Bunt znamená pestrý, barevný

Mottem největší mezinárodní výstavy v tomto oboru bylo „bunt: BEFA 2010“, tedy veletrh pestrý, barevný. „Život člověka je plný barev, tak proč by neměla taková být i jeho poslední cesta? K této myšlence byl veletrh nasměrován, protože právě tudy se pohřebnictví ve světě ubírá,“ je přesvědčen Petr Rambousek.

Otázkou zůstává, jak dlouho potrvá u nás, než nové směry pozůstalé osloví. I když je jasné, že pohřeb nebude žádná velká legrace nikdy…