Dvousetmilionový projekt přestavby horského hotelu Montanie u přehrady Souš dostal zcela novou podobu. V Čechách tak vyroste unikátní sportovně rekreační areál. Z původního záměru, za kterým stála studentka liberecké univerzity Tereza Musilová, sešlo kvůli jeho neekonomičnosti.

„Nakonec se ukázalo, že první studie byla z pohledu investičního záměru a vysokých nákladů na provoz nevyhovující. V Ateliéru A6 proto vznikla nová studie. V ní už celý komplex zabírá menší plochu a je kompaktnější,“ řekl Deníku majitel hotelu Jindřich Řehák.

Celý projekt je zatím ve fázi projednávání s dotčenými orgány. Plánovaná přestavba není jednoduchou záležitostí, protože hotel Montanie leží jednak v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a zároveň v blízkosti nádrže Souš, která je stěžejním zdrojem pitné vody pro Jablonecko.

„Jak CHKO Jizerské hory, tak Povodí Labe už ale od nás dostaly upravené studie podle svých připomínek, takže věříme tomu, že aktuální podoba areálu už jim bude vyhovovat. Ustoupili jsme všem připomínkám,“ poznamenal Jindřich Řehák.

I tak jsou ale podle něj přípravy náročné a stavět se zřejmě nezačne dřív než v roce 2012. „Pevně věříme, že tento rok bude pro nás rokem stavebním. Samotná realizace by pak při příznivých povětrnostních podmínkách neměla zabrat víc než devět měsíců,“ sdělil Řehák.

Vzhledem k tomu, že hotel leží v CHKO Jizerské hory, budou při stavbě použité převážně přírodní materiály, korespondující s místní architekturou. V hotelu, který po zbourání současných budov vyroste jako úplně nový komplex, bude k dispozici konferenční místnost, restaurace, celoročně provozovaný bazén, sauny, místnosti na masáže a mnoho dalšího. Oproti původnímu záměru zmizely z projektu jen tenisové kurty, které by ale mohly přibýt v další fázi.

Nedílnou součástí výstavby nového hotelu bude velká in–line dráha, která v létě poslouží bruslařům, v zimě běžkařům. Okruh o délce šesti kilometrů má v podstatě kopírovat soušskou přehradu.

Město Desná už zahrnulo bruslařskou dráhu do návrhu změny územního plánu a bude čekat na vyjádření všech dotčených orgánů. Podle starosty Marka Pietera je Desná už dnes velmi oblíbeným místem inlinistů, kteří sem jezdí z Jablonecka i Liberecka.

HOTEL MONTANIE V ROCE 2012. Na obrázcích můžete vidět, jak by měl vypadat horský hotel Montanie po chystané přestavbě.

„Vítáme každý krok vedoucí ke zlepšení turistického ruchu. A co se týče samotného hotelu, zjevně pro náročné klienty, i ten bude pro město přínosný. Zařízení tohoto typu bude mít určitě pozitivní ohlas. V současné době máme v Desné zhruba tři tisíce ubytovacích lůžek, ovšem velmi rozdílných úrovní,“ konstatoval starosta Desné Marek Pieter.

Původní studie, která už není aktuální, vznikla loni na Technické univerzitě v Liberci. Soutěže vyhlášené majitelem hotelu se zúčastnilo 18 studentů různých ročníků Fakulty umění a architektury.

Vítězný návrh vytvořila studentka Tereza Musilová. Za svou studii získala od majitele hotelu finanční odměnu sedmdesát pět tisíc korun. Její záměr počítal s jedním podzemním podlažím a třemi nadzemními, přičemž hotel měl tvořit jednolitý celek.

Se starou studií ale nemá ta nová téměř žádné společné jmenovatele.

Areál hotelu dříve patřil ministerstvu vnitra, které jej využívalo jako rekreační středisko. V létě roku 2008 jej v aukci prodalo.

„Hotel jsem převzal v neobyvatelném stavu. Už na začátku prosince roku 2008 jsme jej ale otevřeli pro veřejnost,“ připomněl Řehák.