Krádeží v obchodech přibývá. A to i přesto, že každý větší supermarket má svého detektiva nebo celou ochranku. Jejich úkolem je odhalit a chytit nenechavce. Menším prodejnám stačí jeden člověk, který obchází mezi regály a bedlivě sleduje nakupující.

Každá společnost provozující sítě prodejen a supermarketů se brání proti krádežím různými způsoby. Kromě detektivů a ochranky mají i jeden zajímavý způsob. Například Tesco a Kaufland neposkytují médiím žádné informace, které se krádeží v jejich prodejnách týkají. Je to prý prevence a potenciální zloděj tak nemá o jejich metodách a zabezpečení zboží ani ponětí.

Své o zlodějích ví vedoucí varnsdorfské Billy.

„Krádeže přibývají a kradou úplně všichni. Zloději se dají rozdělit do několika skupin, a to podle sortimentu, který kradou. Děti nejčastěji berou cukrovinky, důchodci pak punčocháče a drogerii. Další skupinou jsou nezaměstnaní a bezdomovci. Ti mají nejvíce v oblibě alkohol. Kolikrát chytíme i mladou maminku s dítětem, jak krade dětské výživy,“ řekl vedoucí Billy Zdeněk Nedbal.

Dodal, že se objevují i celé organizované skupiny zlodějů. Ti kradou takzvaně na kšeft. Cílem jejich zájmu je hlavně dražší alkohol, luxusní drogerie a kosmetika. Tuto kořist pak obratem prodávají.

„Zajímavé jsou i případy, které tedy nejsou moc časté, když chytíme při krádeži člověka, který přijede luxusním autem, má na sobě drahý oblek a krást evidentně nemá za potřebí. Je to smutné, ale mnohdy kradou i zaměstnanci,“ posteskl si Nedbal.

Pokud detektiv prodejny získá podezření, že některý zákazník krade, zaměří se na něj. Takového výtečníka pak sleduje a nechá projít přes kasu. Pak teprve může detektiv zasáhnout. Výtečníka zadrží a zavolá policii.

„Pokud zloděj ukradne zboží do hodnoty pěti tisíc korun, je to pouze přestupek, který řeší přestupková komise. Policie ale prověří každého polapeného výtečníka, jestli nebyl za podobný čin v posledních třech letech potrestán nebo odsouzen. Pokud ano, řeší případ jako podezření z trestného činu krádeže, za což zloději hrozí až dva roky vězení,“ řekl mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik. Dodal, že v takovém případě je úplně jedno, jakou má ukradené zboží hodnotu.

Nepříjemnému postihu se nevyhnou ani děti. Dětské loupežníky policie oznámí na o úředníkům z odboru péče o dítě. Následuje pohovor s rodiči, v některých případech je informována i škola, kam dítě chodí.