Nejspíš stejně jako jeho vrstevníci někdy zlobí a nesplní to, co po něm rodiče chtějí. Nebo zrovna nepřinese známku podle jejich představ. Za tyhle prohřešky dříve občas dostával na zadek a nebo nějaký pohlavek. Teď to jsou spíš zákazy hraní na počítači nebo jiných oblíbených činností.
„Víc mi vadí ty zákazy. Pohlavek nebo mírnější výprask zabolí, ale to rychle přejde,“ tvrdil Michal Doubek ze šesté třídy děčínské ZŠ Na Stráni. Kupodivu i mnozí jeho spolužáci a spolužačky dávali najevo, že s větší nelibostí přijímají právě nejrůznější zákazové tresty. Jakoby tak vzkázali ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové, co si myslí o jejím návrhu na změnu zákona o rodině, kterým chce prosadit úplný zákaz fyzického trestání dětí rodiči.
Podle původní prezentace to vypadalo tak, že by se kdokoli z rodičů, kdo své dítě zpohlavkuje, dostal do konfliktu se zákonem. „Paní ministryně pak sice své výroky zmírnila, ale stejně si jako rodič nemyslím, že by podobné legislativní opatření přineslo očekávané efekty ve snížení počtu týraných dětí,“ reagoval ředitel děčínské ZŠ Na Stráni Vít Průša.
Přiznal, že už to bude nějakých sedmnáct let, kdy se jako učitel neudržel a jednomu ze žáků vrazil pohlavek. Ten kluk si ho zasloužil a ani nijak neprotestoval.
„Jenže já si to vyčítal jako osobní selhání. Pohlavky nebo dokonce facky či jiné podobné fyzické tresty prostě do školy nepatří. Naštěstí jako ředitel podobné prohřešky zdejších kantorů řešit nemusím,“ dodal Průša.
Zakazovat rodičům, aby fyzicky trestali své potomky, je pokusem, který nemá moc šancí na úspěch. I když bude mít podobu zákona. Myslí si to matka dnes už dvou dospělých synů.
„Nikdy si nemohli stěžovat, že bychom je s manželem nějak nepřiměřeně trestali. Ke slovu skutečně přicházely častěji nejrůznější zákazy a omezení, ale padaly i pohlavky a facky. V určitých případech je to mnohem rychlejší vyřešení problému,“ uvedla sedmapadesátiletá paní Mirka.
Za pravdu jí dávají i názory některých odborníků. „Pohlavek nebo plácnutí přes zadek bývá často lepší metoda, než něco dlouho vysvětlovat dítěti, které vás pak stejně neposlechne a třeba ho přejede auto,“ poznamenala dětská psycholožka Václava Masáková.
Za pravdu jí dávají i názory některých odborníků. „Pohlavek nebo plácnutí přes zadek bývá často lepší metoda , než něco dlouho vysvětlovat dítěti, které vás pak stejně neposlechne a třeba ho přejede auto,“ poznamenala dětská psycholožka Václava Masáková.
Pohlavek jako rychlé a nekomplikované upozornění na něco, co se nemá dělat, berou jako samozřejmost i mnohé děti. „Záleží na tom, co provedu. Někdy docela dobře zafunguje facka a pak ještě doprovodné vysvětlení, za co přišla a co bych příště neměl nebo naopak měl dělat,“ tvrdil s úsměvem Tomáš Brzák z osmé třídy.