Ač v některých městech lidé nad výtvory sprejerů hořekují, ve Varnsdorfu si na ně stěžovat nemohou a malby na zdech domů to nepovažují za podstatný problém. Stává se totiž jen výjimečně, že tu sprejeři řádí. Své malířské ambice si totiž mohou vybít zcela legálně.
„Sprejeři mají k dispozici od soukromého majitele vyčleněnou plochu na ohradě z betonových prefabrikátů o délce asi dvě stě metrů. Díla jsou poměrně zdařilá, oživují jinak nezajímavou fádní plochu,“ pochvaloval si starosta Varnsdorfu Josef Poláček. Sprejeři tu dokonce pořádají soutěže.
V Děčíně nic takového neexistuje a zatím o tom radní ani neuvažují. Přesto ani tady sprejeři až tolik neřádí. „Nejsou to až tak časté prohřešky,“ potvrdil mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík.
Doplnil, že sice si strážníci přesnou statistiku nevedou, ale v průměru zadrží jednoho sprejera za měsíc až dva. „Vzhledem k tomu, že se jedná o podezření z trestného činu, voláme sem na místo policisty, kteří záležitost převezmou,“ uvedl Pavlík.
V boji proti sprejerství v Děčíně strážníkům výrazně pomáhá kamerový systém.
„V lokalitách, které sledují kamery, by se dal počet případů spočítat na prstech jedné ruky,“ tvrdil Pavlík. Dodal, že velkou pomocí jsou i všímaví lidé, kteří na sprejery včas upozorní.
„Stalo se to třeba zhruba před měsícem a půl. Muž při venčení psa v nočních hodinách zaznamenal podezřelé osoby, zavolal městskou policii, která na místě zadržela dva mladistvé sprejery,“ popsal případ Pavlík.
Poznamenal, že mladí lidé často ani nevědí o tom, že sprejerství je trestným činem. Strážníci se proto snaží na tuto problematiku upozorňovat během přednášek na školách v Děčíně.
To, že Děčín skutečně nemá se sprejery problém, potvrdila i mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová.
„Město se snaží svůj majetek proti poškození kvalitně zabezpečovat, se škodami způsobenými malíři graffiti na obytných domech či jiných objektech v majetku města proto dosud nemáme významnou zkušenost,“ uvedla.
Za sprejerství si malíři mohou jít sednout až na rok do vězení, pokud se činu dopustili opakovaně či jako členové organizované skupiny, tak až na tři roky.
Počty těchto trestných činů se na Děčínsku pohybují kolem třiceti ročně. Letos už evidují policisté čtyři. Poslední je z Jílového.
„Neznámý sprejer tu poničil svými malůvky fasádu domu v ulici Dlouhá a poté ještě řadové garáže v ulici Elišky Krásnohorské. Škoda byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.
Mladistvé sprejery se podařilo policii během pár chvil chytit.
„Policie zapracovala velmi rychle. Chlapci tam totiž nastříkali přezdívku jednoho z nich a podle toho se je podařilo odhalit,“ řekl jílovský místostarosta Václav Zibner. Kluci na místě zanechali i nádobky s barvami, zřejmě je někdo vyrušil. Kromě domu a garáží pomalovali i trafostanici .
„S jejich rodiči se majitelé domu a garáží domluvili, že nakoupí barvu v odstínech fasády a omítky uvedou do pořádku,“ řekl Zibner.
Ani v Jílovém příliš problémů se sprejery nemají. „Tohle byl spíš ojedinělý případ, občas někdo někde počmárá třeba vrata garáže, ale velký problém tu nebyl,“ vysvětlil Zibner. Proto také radnice neuvažuje o tom, že by sprejerům vyčlenila místo, kde by svým uměleckým choutkám mohli beztrestně popustit uzdu.