Od loňského podzimu spojuje ve Františkově nad Ploučnicí oba břehy řeky náhradní most. Přemostění na okraji obce od Benešova ale zatím vyřešilo jen havarijní situaci. Není definitivním řešením příjezdu k jednomu z objektů, které kdysi patřily podniku Benar. Most totiž obci zapůjčila Správa státních hmotných rezerv jen na tři roky.

„Provizorní přemostění stálo několik set tisíc korun, přispěla i firma, která příjezdovou komunikaci přes Ploučnici používá a nejvíc potřebuje. Projevili jsme zájem o odkoupení mostu, ale na tuhle transakci zřejmě nemáme vůbec naději. Na podzim roku 2010 tedy musíme konstrukci nechat zase zvednout a vrátit zpátky. To budou další mnohatisícové výdaje,“ povzdechl si starosta Vladimír Fišer.

Problémy, jaké musí řešit Franiškov, se objevují v různých obměnách i v dalších místech Děčínska. Potvrzuje se tak, že mezi nejkritizovanější nedostatky v obcích i některých městech děčínského regionu patří stav místních komunikací. Radnice na jejich obnovu nemají ve vlastních rozpočtech dost peněz a potřebné finance chybí i na opravy mostků a lávek. Jsou v havarijním stavu a vjezd nebo vstup na některé z nich jsou přitom stále větším rizikem, ohrožujícím bezpečnost motoristů i chodců.

„Jsme na tom podobně jako jinde. Podařilo se nám zpracovat inventarizaci všech těchto komunikačních spojnic, které se nacházejí v našem katastrálním území. Jde o více než dvacet mostů a mostků. Téměř každý z nich by potřeboval nějakou dílčí i náročnější opravu,“ tvrdil tajemník městského úřadu v Krásné Lípě Jan Kolář.

V majetku města jsou přitom jen některé mostky. Dalšími vlastníky jsou například Povodí Ohře, spadají do Správy a údržby silnic Ústeckého kraje nebo v některých případech jde o další majitele z řad místních firem.

„Právě kvůli nedostatku peněz dochází k potřebným opravám až v době, kdy hrozí vznik havarijní situace nebo tento stav dokonce nastává,“ připomněl tajemník krásnolipské radnice.

Ve Františkově si stabilní přemostění Ploučnice vyžádá podle stávajících odhadů náklady okolo patnácti milionů korun. Radnice už začala hledat možnosti, jak si s problémem poradit. Obec spoléhá na to, že se jí podaří větší část peněz získat z některého dotačního programu. Když ovšem se svojí žádostí neuspěje, bude to pro Františkov hodně svízelná situace.

„V rozpočtu míváme každoročně volných maximálně tři sta tisíc korun. To je příliš malá částka na to, abychom mohli kalkulovat s nějakým vyšším úvěrem. Už jsme si zjišťovali, že banky by požadovaly každoroční splátky nejméně sedm set tisíc,“ poznamenal starosta Fišer.

Problémy s poškozenými mosty a mostky musí průběžně řešit i v dalších místech děčínského regionu. Nedávno to bylo například v kytlické místní části Mlýny nebo v Dolním Žlebu.

Zcela bez starostí nejsou ani Malšovice, kde do stavu mostovek nepříznivě promlouvaly především povodně.

„V místní části Stará Bohyně jsme už před zhruba deseti roky museli z vlastního rozpočtu investovat asi sto tisíc korun do oprav tamního mostku,“ tvrdil starosta Pavel Plachý.

Obnovu potřebuje další most, který je víceméně příjezdovou komunikací k chalupám. Oprava si vyžádá zpracování projektové dokumentace a i samotné náklady na obnovu budou podstatně vyšší.

„Bez nějaké poskytnuté dotace se do zásahu obec může sotva pustit,“ dodal malšovický starosta.