Zamýšlené referendum o zachování samostatnosti obce nebo jejím připojení k Děčínu se v Dobrné konat nebude. Uprostřed minulého týdne tak rozhodli místní zastupitelé. Zrušili tři týdny staré usnesení, které původně počítalo právě s uspořádáním veřejného hlasování o dalším osudu obce.

„Vzali jsme tentokrát v úvahu i všechny možné nepříznivé dopady pro obec v případě, že by došlo k jejímu připojení k Děčínu,“ vysvětlil změnu nedávného rozhodnutí zastupitel Josef Čech. Dodal, že místo referenda se stávající vedení obce dohodlo na uspořádání jakési ankety. Zastupitelé by se ve svém dalším rozhodování mohli opřít právě o názory místních obyvatel.

V dřívějších úvahách převažovaly především možnosti, že by se integrací k Děčínu mohla Dobrná zbavit desetimilionového dluhu po samolibém hospodaření bývalého starosty Martina Forró.

Teď zastupitelé více zvažovali i další okolnosti.

Vykoupení z dluhů by Dobrnou sice zbavilo mnohých těžkostí, ale jenom za cenu ztráty samostatnosti.

„Kdybychom se stali součástí Děčína, sotva by tady i nadále mohla fungovat základní škola. Určitě by došlo k jejímu zrušení a zdejší děti by musely jezdit do některé z děčínských škol, které se potýkají s nedostatkem žáků,“ připomněl zastupitel Čech.

Podobné rozhodnutí by hodně zkomplikovalo i existenci základní školy v Markvarticích. Teď tam od šesté třídy výše dojíždí asi dvacet školáků právě z Dobrné.

„Kdyby se tyhle děti začaly učit v Děčíně, rázem se ocitneme ze stávajícího počtu okolo sto sedmdesáti žáků na hranici minimálního normativu, které je v případě naší školy stanoveno na sto padesát tři dětí,“ uvedl ředitel markvartické základní školy Miroslav Kroupa.

Svůj argument přednesl i zastupitelům Dobrné na jejich zasedání minulý týden.

O možnosti připojení k Děčínu se hovořilo už na sklonku loňského roku, když právě vedení města bylo požádáno o finanční pomoc při řešení problémů zadlužené obce.

„Opakovaně tvrdím, že tohle je skutečně věcí rozhodnutí tamních zastupitelů a obyvatel. Jaksi bezpředmětné jsou proto i stávající konstrukce a úvahy o tom, co bychom tam zrušilo nebo naopak zachovali. Dobrná není součástí našeho města,“ reagoval děčínský primátor Vladislav Raška. Připomněl, že podání pomocné ruky Děčín za určitých předpokladů a podmínek tehdy neodmítl. K žádným dalším jednáním od loňského listopadu ale už prý nedošlo.


Současné vedení obce během několika uplynulých měsíců hledalo možnosti, jak vybřednout z dluhů. Žádné řešení ale zatím nenašlo. Dílčím úspěchem je obnovení dodávek elektřiny do sídla obecního úřadu. I nadále ale zůstává pohaslé veřejné osvětlení, Dobrná má exekučně obstavený veškerý majetek a finanční účet.

„S žádnou velkou vstřícností se nesetkáváme. Za nesmyslné považuji třeba zabavení limonád, které mohl exekutor nabídnout k prodeji, ale nestalo se tak. Až projde jejich záruční lhůta, dají se jedině vyhodit a nikomu to užitek nepřinese,“ rozčiloval se Josef Čech.

Dobrná ze všeho nejvíc potřebuje řešit aktuální problémy. Vedení obce upíná naději ke vstřícnosti úřadů a také spoléhá na pomoc samotných občanů.
Ani v jednom případě se o úplném pochopení ale mluvit nedá. Tvrdí to Libuše Šrámková, kterou zastupitelé pověřili řízením obce.

„Třeba Finanční úřad v Děčíně zamítl naši žádost o odklad splácení pokut, které byly obci vyměřené ještě za bývalého starosty. Svými upomínkami o úhradu dluhů nás bombardují i další věřitelé,“ uvedla Šrámková, .