Zájem o topení dřevem prudce stoupá. Lidé více počítají a snaží se ušetřit kde mohou. Neustálé zdražování plynu a elektřiny je nutí, aby začali topit tím nejlevnějším palivem. Poptávka po palivovém dřevu ale mnohdy převyšuje nabídku firem, které ho dodávají, proto plno obyvatel Děčínska řeší situaci samosběrem nebo samovýrobou palivového dřeva. Volně se může sbírat dřevo ze země do sedmi centimetrů jeho průměru. Větve s větším průměrem jsou označovány jako hroubí, které už se sbírat nesmějí.

„Pokud si chce někdo vytěžit a zpracovat dřevo sám, musí oslovit revírníka a ten mu nabídne dřevo v dané lokalitě. Samozřejmě se vzrůstajícím zájmem o dřevo, množí se i případy jeho krádeží. Nejen že těmto nenechavcům hrozí postih od policie, které hlásíme každý případ, tak i ohrožení jejich zdraví,“ upozornil mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný. Dodal, že po nedávné Emmě je v lesích ještě mnoho nezajištěných polámaných a vyvrácených stromů, které mohou na člověka kdykoliv spadnout.

Zlodějům dřeva se daří i v České Kamenici. Nekradou tady jenom stromy a pořezané dřevo připravené k odvozu, ale i sazenice malých stromků. „Ukradli nám sto padesát sazenic jedlí, které jsme přivezli odpoledne do lesa s tím, že je ráno vysadíme. Druhý den tam nebyly. Viníka jsme vypátrali, ale ten řekl, že je neukradl, ale našel v lese. Skoro každý má dnes motorovou pilu a traktůrek, s kterým jezdí po lese a bere si dřevo, kde chce. Není v našich silách to uhlídat, protože máme jednoho revírníka na skoro tisíc hektarů lesa,“ postěžoval si tajemník městského úřadu Lubomír Tůma a doplnil, že lesy patřící městu se prolínají se soukromými. „Když někoho chytíme v našem lese s pilou a traktorem, řekne nám, že jede ze soukromého lesa. Pak mu těžko dokážeme, že naložené dřevo ukradl právě nám,“ řekl smutně Tůma.

Rovněž ve Verneřicích se to lesními zloději jenom hemží. Soukromník přišel o třicet vzrostlých jasanů, které mu z jeho pozemku v Loučkách ukradl neznámý zloděj. „Takovou spoušť jsme ještě neviděli. Mohli si vzít raději ty popadané,“ posteskla si spolumajitelka pozemku Eva Rebendová. Policie tuto škodu vyčíslila předběžně na dvacet tisíc korun. Další lupič z Verneřic ukradl patnáct smrků ze soukromého pozemku. Navíc si pro ně přijel traktorem, který odcizil a při jeho dopadení policisté zjistili, že nemá ani řidičák.

Přestože proti loňskému roku cena palivového dřeva vzrostla zhruba o dvacet procent, firmy, prodávající palivové dřevo, sotva uspokojí všechny objednávky.

„Náklady na jeho zpracování jsou čím dál vyšší, ale stejně se to lidem stále vyplatí. Počáteční investice do vytápění dřevem je vysoká, ale když si to člověk spočítá za rok, zjistí, že výrazně ušetří. V běžném rodinném domku vytápěného dřevem, můžete ušetřit až dvacet tisíc korun za rok, než kdybyste topili plynem,“ řekl dodavatel palivového dřeva z Benešova nad Ploučnicí Miroslav Kaftan.

Cena za palivové dřevo má obrovské rozpětí. Záleží na tom, v jaké formě si ho zájemce objedná a jestli jde o tvrdé nebo měkké dřevo. Dřevo si zájemci objednat po metrech, půlmetrech či v konkrétních sortimentních velikostech. K mání jsou i rozštípaná polena.

„Jeden prostorový metr, což je 0,75-0,80 m3, štípaného buku nebo dubu stojí až sedmnáct set korun bez dopravy. Jinak běžná cena v tak zvaných metrovkách bývá okolo sedmi stovek bez dopravy,“ kalkuloval Martin Šulc, děčínský zpracovatel dřeva.