Studánky ve sklepě či na zahradách jsou jedinými zdroji vody pro obyvatele Vlčí Hory u Krásné Lípy. Většina z domorodců si nechala udělat rozvody vody po domech, Zbyněk Šedivý i ve své firmě.

„Vodu bereme ze studny, kterou máme na pozemku. Rozbory vody, které povinně musíme nechat zpracovávat nás stojí tisíce korun ročně,“ říká majitel malé firmy z Vlčí Hory Zbyněk Šedivý.

Na Vlčí Hoře Šedivý i bydlí. Stejně postupoval i ve svém domě a vodu bral ze studánky na zahradě.

„I tady jsme si nechali udělat rozbor, ale zjistili jsme, že je voda závadná, musíme ji teď brát z obecní studánky na louce, kde je v pořádku,“ vysvětluje Šedivý. Kbelíky s vodou naštěstí tahat do domu nemusí.

To osmadvacetiletá Michaela bydlela v pronajaté chalupě na Vlčí Hoře rok. Majitel rozvody v domě nenechal udělat.

„Tehdy byl dceři jeden rok a já potřebovala každou chvíli prát, mýt dítě, sebe, nádobí, zalévat záchod. Vodu jsem musela tahat ze studánky ve sklepě,“ vzpomíná. Voda ze sklepa nebyla navíc pitná. „Tu jsme si vozili v barelech od tchyně z nedaleké vesnice, nebo kupovali balenou,“ vysvětluje.

Na rok prožitý v chalupě bez vody, vzpomíná žena, která do té doby bydlela ve městě, kde si z kohoutků mohla natočit teplou i studenou po libosti, jako na skautský tábor.

„Byly to opravdu bojové podmínky, nabírat vodu hrníčkem z kbelíků, kbelíky s vodou stály i na záchodě, na každé nádobí jsme vodu musela ohřívat, na každé koupání,“ popisuje peripetie s nedostatkem vody. Tehdy si prý poprvé uvědomila, kolik vody člověk za den spotřebuje.

Vedoucí odboru životního prostředí krásnolipské radnice Jiří Rous situaci lidí na Vlčí Hoře chápe.

„Pokud by jim studánky vyschly, musíme se o zásobování vodou samozřejmě postarat,“ uklidňuje.

Město má dokonce zpracovanou studii vodofikace, leč peníze na ni chybí. Navíc je vesnice rozlezlá do mnoha koutů a stavba by představovala stovky metrů potrubí.

„Ani nemáme oprávnění nakládat s vodou, to má Severočeská vodárenská společnost, my bychom sice vodovod vystavěli, ale vodu bychom lidem stejně nedodali,“ připomíná.

Vysvětlení, proč na Vlčí Hoře není vodovod, má mluvčí Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Dagmar Haltmarová. „Krásná Lípa je akcionářem Severočeské vodárenské, ale podle mých informací se na nás s požadavkem na možné spolufinancování výstavby vodovodu pro svou vzdálenou místní část Vlčí hora neobrátila,“ vysvětluje. Pokud by tak Krásnolipští učinili .rozhodovacím kritériem by byla podle Haltmarové pravidla pro spolufinancování, jež jsou stejná pro všechny akcionáře SVS.

Vodárenská společnost nemá ze zákona povinnost zavádět všude vodovod.

„Naše společnost dlouhodobě podporuje u svých akcionářů výstavbu nových vodovodů, a to i v menších místních částech obcí nebo v rozvojových oblastech obcí,“ tvrdí mluvčí. Upozorňuje však, že takovém případě je investorem stavby obec. Může využít dotací a získat i finanční výpomoc od SVS.