Skupinu čtyř nebezpečných lupičů ve věku od 21 do 24 let z Rumburku zadržela v pondělí odpoledne zásahová jednotka severočeské policejní správy na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou. „Zadržení byli eskortováni do policejních cel v Rumburku a Varnsdorfu. Včera odpoledne na ně soud uvalil vazbu,“ uvedla severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Bleskové akci předcházela měsíční usilovná práce kriminalistů. Všichni čtyři jsou obviněni z loupeže spáchané ve spolupachatelství a hrozí jim až deset let ve vězení.

Maskovaní kuklami a s pistolemi v ruce loupili od 3. do 27. února letošního roku v okresech Děčín, Česká Lípa a Mělník na dvou čerpacích stanicích, v herně a sázkové kanceláři. Nikdo při tom naštěstí nebyl zraněn. Celkem si z loupeží odnesli 100 000 korun a dva mobilní telefony.

„Všichni čtyři obvinění muži nikde nepracovali a v minulosti se už trestné činnosti dopouštěli – nikdy před tím ale nešlo o násilné trestné činy. Nic z uloupených peněz kriminalisté při domovních prohlídkách nenašli,“ doplnila mluvčí. Část peněz prohráli v automatech a část utratili za oblečení a repliky pistolí, které po každé loupeži kompletně zahodili a koupili si nové. V současné době kriminalisté zjišťují, zda mohla mít čtveřice na svědomí ještě další loupeže.

Mají na svědomí:

V neděli 3. února krátce před půlnocí přepadli obsluhu herny Daytona v Rumburku, kde sebrali 10 000 korun a mobilní telefon.

Ve čtvrtek 21. února před 19. hodinou přepadli obsluhu sázkové kanceláře Fortuna ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Odtud si odnesli 50 000 korun a opět i mobilní telefon.

O tři dny později, 24. února kolem 20. hodiny, neúspěšně loupili na čerpací stanici Benzina v Liběchově na Mělnicku. Obsluze čerpací stanice se ale podařilo přivolat pomoc a lupiči utekli s nepořízenou.

Poslední loupež spáchali 27. února v 19 hodin na čerpací stanici BOSZU v Chřibské na Děčínsku. Pod pohrůžkou pistolí tam sebrali 40 000 korun. (kl)