Žádné cennosti neshromažďují úředníci na radnicích Děčínska v odděleních ztrát a nálezů. Většinou sem lidé přinesou věci běžné potřeby. Jen v Rumburku nad jedním z nálezů kroutili nevěřícně hlavou několik měsíců. „Policisté nám sem přivezli auto, které našli ve městě. Jeho majitele se nepodařilo do dneška objevit. Odstavili jsme ho prozatím v objektu bývalých kasáren a časem ho necháme sešrotovat,“ popsal záhadný nález Václav Kočina z rumburské radnice. Dodal, že z takových nálezů město žádnou radost nemá, protože sešrotování ho samozřejmě stojí peníze. Věci, jež radnice nashromáždí coby ztracené, nedraží. Nevyzvednuté do půl roku se stávají vlastnictvím města. To je buď sešrotuje nebo využije pro svoji potřebu. V Rumburku se podaří vrátit až třicet procent nalezených věcí do rukou majitelů. Výjimkou jsou nalezené doklady. Pokud se jejich majitel nenajde, úřad je zlikviduje tak, aby je nemohl nikdo zneužít.

V Děčíně se v tmavém sklepě roztahuje halda jízdních kol. Některá vypadají zachovale. I zde platí půlroční lhůta pro vyzvednutí. Pak se předmět stává majetkem města.

„Většinou jde o nepotřebné, rozbité a špinavé předměty, mající minimální hodnotu. Občas se ale objeví i cennější věci jako například hliníkový žebřík,“ řekla Romana Silvarová z tiskového oddělení děčínského magistrátu. I na děčínské radnici se objevily věci, jež stěží mohly někomu vypadnout z kapsy či je někde zapomněl.

„Byl to nefunkční vodní skútr, invalidní vozík, dětská klouzačka nebo torzo prolézačky. Všechno ale bylo v dezolátním stavu a radnice to nechala zlikvidovat. „Pokud se jedná o osobní doklady či peněženky, snažíme se vždy najít majitele. Aukce ani dražby nepořádáme,“ dodala Silvarova. Na internetových stránkách města informují o věcech, jež se ocitnou ve ztrátách a nálezech, ve Varnsdorfu. „Nezaznamenali jsme žádnou kuriozitu, většinou jde o odložená kola a věci běžné potřeby,“ řekla mluvčí městského úřadu Romana Macová. Ani tady věci nedraží.

Podobně postupují i v Benešově nad Ploučnicí. Tady ztracené předměty uchovávají celý rok. „Většinou jde jen o klíče. Žádné větší předměty či kuriozity jsme tady neměli a o veškerých ztracených věcech informujeme na úřední vyhlášce a prostřednictvím internetových stránek,“ sdělil starosta města Karel Vrbický.

Oddělení nálezů a ztrát nemají v Jílovém. Nalezené věci tak musí lidé nosit do podatelny radnice nebo na policii.