Desítky tun nepořádku a nepotřebných věcí budou zase muset uklízet ochránci přírody po zimě. Musí zejména podél vodních toků z krajiny odklidit nepořádek, který tam přinesla voda ze zastavěných území Českého Švýcarska a Labských pískovců. „Je to každoročně stejný obrázek. Lidé během zimy vyhazují všechno, co nepotřebují, právě do vodních toků. Jimi se pak veškeré objemnější a další odpady dostanou často až do hloubi těch přírodně nejatraktivnějších částí chráněného území,“ připomněl opakující se trable mluvčí národního parku Tomáš Salov.
Zima byla na sníh docela skoupá, takže hladiny řek a potoků se táním nezvyšovaly tolik, jako v jiných letech. Přesto voda přinesla spoustu nepořádku například do soutěsek řeky Kamenice.
„Objevujeme i skříně od lednic a mrazniček, kusy nábytku, haldy petek. A mezi tím i plovoucí pneumatiky, které s naplavenými kusy větví a stromů ucpaly rybí přechod na Divoké soutěsce,“ popsal strážce parku Václav Nič nastalé problémy v místech, která patří k nejnavštěvovanějším v celém Českém Švýcarsku.
Když se podaří strážcům v parku přistihnout neukázněného návštěvníka, který tam odhodí nějaké odpadky, přinutí ho k jejich úklidu. Často stačí jen domluva.
Při závažnějším porušení návštěvního řádu následuje i pokuta. Postihovat podobným způsobem i majitele domů a chalup, kteří se zbavují nepořádku jeho vyhazováním do Kamenice nebo Křinice, je ale prakticky nemožné.
„V těchto případech nemůžeme nikomu nic konkrétního dokázat. Vyhodit pneumatiku nebo cokoli jiného do řeky je dílem okamžiku. Bez toho, že bychom takového ničitele přírody chytili při činu a dokázali mu jeho vinu, nemůžeme nikoho pokutovat nebo s ním vést nějaké správní řízení,“ připomněl náměstek ředitele národního parku Jan Drozd.
Z nepořádku v krajině nemají dobrý pocit ani lidé, kteří si přírodních krás dokáží vážit a podle toho se chovají.
„Je mi z toho hodně smutno. Nejen při pohledu na nepořádek okolo řeky v Srbské Kamenici, kde s rodinou chalupaříme, ale i v dalších místech. Třeba podél Labe,“ posteskla si Mahulena Čejková z Děčína.
Jak z území národního parku, tak z Labských pískovců svážejí na jaře ochránci přírody za pomoci správců vodních toků a přispění mnohých brigádníků tuny odpadů.
„Je to nekončící snažení. Někdy na úklid nestačí ani pomoc dobrovolníků, pak musíme požádat o odborný zásah. Jako při uklízení Pavlina údolí, odkud jsme nechali odvézt haldy odpadků,“ připomněl vedoucí děčínské správy Labských pískovců Pavel Benda.