Slalom mezi výmoly absolvuje prakticky denně Rostislav Zajíček při jízdě autem z vnitřní části Dobkovic ke svému domu, v jehož sousedství se rozkládá jelení farma a další hospodářství. A spolu s ním s maximální opatrností komunikaci musí zdolávat i majitelé několika dalších domů.

„A to jsme ještě rádi, že letošní zima byla docela mírná. Když napadne více sněhu, tak silnice není prakticky vůbec udržovaná. Při každém průjezdu trnu, jestli s autem nesletím dolů ze svahu,“ tvrdil podnikatel.

O tom, že tamní cesta je v katastrofickém stavu, dobře vědí i na dobkovické radnici. Právě v téhle okrajové části nechala obec dělat nějaké stavební úpravy. Až skončí, chce nechat obecní úřad opravit i poškozenou silnici.

„Musíme se domluvit s odborníky, co všechno tam bude třeba udělat a hlavně, kolik to bude stát. Peněz v rozpočtu na tyto účely moc nemáme,“ poznamenal starosta Petr Šulc. Připustil, že finance vystačí třeba jen na opravu největších výmolů a děr. Na položení nějakého souvislejšího koberce obecní peníze stačit nebudou.

Jde o nejhorší silniční úsek v katastru Dobkovic. Stav ostatních komunikací není všude ideální, ale s jejich obnovou se počítá později. A to i vzhledem k tomu, že obec počítá s budováním kanalizace a četnými výkopovými pracemi, které se budou týkat i místních vozovek.

Delší čas trápil špatný stav příjezdové cesty stálé obyvatele i chalupáře v hřenské místní části Mezná. Riskantní bylo každé projetí auta.

„Obavy o poškození vozidla se mísily s rizikem, že se kus cesty utrhne. Nebyly\ zpevněné krajnice a ten stav vozovky byl fakt hodně špatný,“ připomněl Zdeněk Pánek , který každý den vyjíždí za prací právě z Mezné do Děčína. Cesta se už před časem podařilo opravit. Teď je momentálně ale částečně rozkopaná, protože tam praskla vodovodní přípojka.

Peníze obci na opravy přidal i Ústecký kraj. Na Mezné je několik takových poškozených vozovek, dvě se už dočkaly lepšího stavu. Letos chce obecní úřad nechat opravit už třetí silniční úsek.

„Je jasné, že lidem na Mezné se stav tamních cest nelíbí. Zároveň ale vědí o tom, že se ty problémy snažíme řešit. Jak rychle se nám to bude dařit, to bude záležet na dostatku peněz.“ vysvětlil hřenský starosta Josef Černý. Zlepšit stav všech místních vozovek na Mezné a v dalších částech Hřenska si postupně vyžádá několik milionů korun. Ročně ale může obec na tyt účely vynakládat maximálně tři sta tisíc, s přispěním krajské samosprávy pak dvojnásobnou sumu.

Motoristům obecně vadí špatný některých státních a krajských silnic. Na nich je totiž riziko nehod největší a proto dostávající v plánovaných opravách přednost před místními vozovkami. Jenže v mnoha místech děčínského regionu lidé riskují poškození svého auta každodenně právě na příjezdových cestách ke svým domovům.

„V našem městě už takové špatné úseky prakticky nemáme. Do oprav některých cest se pustíme ale později, až po vybudování plánované kanalizace,“ poznamenal starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka. Má za to, že v poslední době věnuje Ústecký kraj obnově silnic nejen v blízkém okolí města, ale i v dalších částech Šluknovska větší pozornost, než tomu bylo dříve.