Vichřice, jež se o víkendu přehnala na Českou republikou, nedosáhla nad Děčínskem předpovídané intenzity. Přesto některé obce na čas zůstaly bez elektřiny, jinde se vylily potoky ze břehů a zaplavily sklepy. Hasiči likvidovali na mnoha místech popadané stromy, zasahovali celkem pětapadesátkrát. Nikdo však nebyl zraněn, ani nezemřel. V neděli byl už ve většině míst klid. „Nemám hlášené žádné události, kromě těch ze soboty. Bylo to několik popadaných stromů, třeba ve Hřensku a Jetřichovicích,“ listoval policejními svodkami operační důstojník děčínské policie. Snad nejdramatičtější chvíle tak zažila v sobotu asi dvacítka lidí ve vlaku jedoucího v podvečer po trati z Rumburka na Krásnou Lípu. Vlak totiž narazil do stromu spadlého na trať a vykolejil. „Nikomu se nic nestalo, lidé byli odvezeni zpět do Rumburku a na místo přijel vyprošťovací vlak,“ popsal událost mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly je škoda na motorovém voze na sto padesát tisíc korun a na železničním svršku dalších padesát tisíc korun. Problémy na železnici ale měli v sobotu Němci. Uzavřeli trať mezi Děčínem a Drážďanami a vlaky jedoucí do Berlína či Hamburku končily v Děčíně. Po poledni trať zprovoznili. Už od páteční půlnoci měli napilno hasiči ve Varnsdorfu. Dobrovolní spolu s profesionálními vyjížděli odklízet popadané stromy a větve. „Museli jsme také čistit ucpané kanály a asistovat u vyplavených sklepů,“ popsal zásahy hasičů Jiří Sucharda z Varnsdorfu. Řeka Mandava stoupala a hrozilo její vylití. Naštěstí se odpoledne uklidnila a začala klesat z dosaženého maxima 110 centimetrů. V podvečer však zahrozil varnsdorfský rybník Mašíňák, Začal přetékat přes náhradní výpusť a rozléval se do okolních zahrad. Větší škody však také nenapáchal. V sobotu večer vyjížděli hasiči k dopravní nehodě na Šébru. Auto tady narazilo do padlého stromu.

V Děčíně na zaparkovaný vůz spadl strom a poničil ho. Stejně tak ve Hřensku. Stromů ale popadalo méně, že loni v lednu při vichřici Kirill. Potvrdili to i lesníci, kteří teprve škody začnou sčítat. „Naši revírníci nestihli ještě všechny porosty zkontrolovat a bylo by i pro ně nebezpečné, aby se tam vydávali v době, kdy se ještě vichřice úplně nezklidnila,“ vysvětlil hospodář děčínské správy Lesů České republiky Jiří Toms.

Do svěřených revírů se během neděle začali vydávat také lesníci národního parku České Švýcarsko. Soudí, že škody nebudou tak rozsáhlé, jako při loňském lednovém řádění orkánu Kirill.

„Ta situace vypadá podstatně lépe. Objevil jsem jediný spadlý strom a nějaké polámané větve,“ hlásil lesník Břetislav Jemelka, který se stará o revír Doubice směrem na Tokáň a Kyjov.

Žádné rozsáhlejší škody nezaznamenal ani lesník Martin Werner v polesí Konírny, navazujícím na doubický revír.

O poznání více stromů vichřice skolila v oblasti Mlýnů.

„Ještě jsem nestihl zkontrolovat celý revír, budu se tam muset vydat znovu. Ale rozsah škod oproti loňském řádění orkánu Kirill bude zcela určitě menší,“ tvrdil revírník Jiří Zach.

V neděli bylo stále uzavřené parkoviště před děčínskou radnicí v Podmoklech.Přesto na něm některá auta stála a riskovala tak poničení. „Na střeše jednoho z domů je uvolněný plech, jeden už spadl. Náměstí jsme proto v sobotu večer uzavřeli, aby nedošlo k žádným škodám na autech,“ řekl operační důstojník děčínských strážníků.

Některé obce Šluknovského výběžku byly občas bez proudu v sobotu a ještě i v neděli.

„V sobotu dopoledne to chvíli nešlo, ale teď už je to v pořádku,“ uvedla Šárka Pešková z Krásné Lípy. Ani tamní nafukovací sportovní hala nedošla újmy. Při loňském Kirillu totiž zcela lehla.

Také v Kytlicích byl oproti loňskému Kirillu klid.

„Elektřina šla celou dobu, nemám ani žádné zprávy o škodách. Myslím, že to odnesly jen stromy v lese,“ sdělil obyvatel Mlýnů, části Kytlic, Emil Sedláček.

Během soboty 1.března a neděle 2.března vyjely v okrese Děčín profesionální i dobrovolné hasičské jednotky z důvodů silného větru k padesáti pěti zásahům.