Elektroměr na radnici v Dobrné se už zase otáčí. Elektřina začala do sídla obecního úřadu proudit v minulých dnech. Stalo se tak po několika měsících od chvíle, kdy energetici dodávky přerušili kvůli dluhům a nepravidelnému placení faktur.

„Tyhle závazky jsme vyrovnali a už zase můžeme svítit, používat počítače a další elektrozařízení,“ tvrdila s viditelně lepší náladou Libuše Šrámková, kterou po odvolání odsouzeného bývalého starosty Martina Forró místní zastupitelé pověřili loni v říjnu řízením obce.

„Před obnovením dodávek elektřiny na radnici jsme museli zaplatit zhruba šestnáct tisíc korun. Není to velká suma, ale při desetimilionové zadluženosti, exekučním obstavení majetku a zablokování účtů je pro naší obec zatím problémem i ten sebemenší výdaj,“ dodala Šrámková.

Veřejné osvětlení zůstává ale i nadále potemnělé. Za stávající tíživé ekonomické situace, do které Dobrnou svým samolibým hospodařením dostal ve vazební věznici sedící exstarosta, totiž obec stále nemá jistotu pravidelného placení odebírané elektřiny. Síť veřejného osvětlení se tedy rozzáří zřejmě až po vyřešení všech dalších problémů obce.

Dobrná patří na Děčínsku i v distribuční síti severočeského regionu spíše výjimečným případem.

„V jiných obcích nebylo nutné kvůli dluhům či neplacení faktur k zastavení dodávek elektřiny přikročit,“ uvedla mluvčí ČEZ pro Severní Čechy Soňa Hendrychová.

Do nepříjemností se kvůli nepravidelným úhradám nedávno dostal děčínský obchodní dům Korál. Ten byl bez elektřiny několik hodin. Společnost, které dům patří, své závazky vůči energetice už ale vyrovnala.

Mnozí odběratelé si s placením elektřiny příliš velké starosti nedělají. Na území působnosti bývalé Severočeské energetiky Děčín je momentálně patnáct a půl tisíce dlužníků. Převážně jde o domácnosti a další maloodběratele. V seznamu neplatičů ale figuruje i zhruba tři sta firem a dalších zákazníků, kteří patří mezi velkoodběratele.

„Měla jsem dluh, ke kterému došlo mojí vlastní hloupostí při pronájmu bytu. Nedoplatek nebyl sice nikterak velký, ale elektřinu mi stejně odpojili. Myslím, že energetici mohli postupovat ohleduplněji. Velkým firmám tolerují dluhy i delší dobu,“ připomněla své trable s odpojenou elektřinou a následným vyřizováním žádosti o obnovu dodávek pětačtyřicetiletá zákaznice z Děčína.

A podobným tvrzením ale energetici nesouhlasí. „Velkoodběratelé dostávají faktury pravidelně měsíčně. Pokud je neuhradí do třiceti dnů po uplynutí termínu splatnosti, musí platit i úroky z prodlení,“ připomněla mluvčí ČEZ.

Energetikům se sice v poslední době daří snižovat celkový objem veškerých pohledávek po termínu splatnosti, ale i tak odběratelé na konci loňského roku dlužili 217 milionů korun. Kvůli neplacení elektřiny každý měsíc energetici přerušují dodávky asi patnácti stovkám zákazníků. Bez proudu se tak ocitají i mnozí odběratelé v děčínském regionu.

Některé domácnosti, ale výjimkou nejsou ani podnikatelé nebo firmy, se i po zastavených dodávkách snaží dál elektřinu odebírat. Samozřejmě podvodným způsobem. Podobu takových nelegálních odběrů nechtějí energetici blíže popisovat, aby se nestaly návodem pro další nepoctivce. Neodborným zásahem do elektroinstalace provozovatelé černých přípojek přitom ohrožují sebe i blízké okolí.