Alkohol za volant nepatří. To si celý život uvědomoval dnes skoro šedesátiletý Jan z Děčína. A protože patřil mezi ty, kteří téměř denně vysedávali po hospodách a popíjeli, nikdy nezískal řidičské oprávnění. Dobrovolně.

„Věděl jsem, že bych určitě z té hospody jezdil domů autem. A i když jsem opravdu hodně pil, uvědomoval jsem si, že bych mohl ublížit,“ tvrdil Jan. Dnes už sice alkoholu neholduje, ale na to, aby si pořídil řidičské oprávnění, je prý už moc starý. Nechá se raději vozit.

Je však jedním z mála, kteří, ač opilí, mají v sobě trochu zodpovědnosti. Dokazují to policejní statistiky. Počty lidí, kteří usedají za volant pod vlivem alkoholu či drog, neustále roste. „Loni na Děčínsku způsobili opilí řidiči 152 dopravních nehod, což je o jednadvacet nehod víc než v roce předcházejícím,“ spočítal děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Naštěstí při nehodách způsobených řidiči pod vlivem alkoholu, nikdo nezemřel. Cvik připustil, že v číslech mohou figurovat i ti, kteří nehodu způsobili nikoliv pod vlivem alkoholu, ale drogy. Loni to byly jen ojedinělé případy.

Vysvětlil, že ke zjištění alkoholu v dechu policista na místě používá detekční trubičky nebo speciální přístroj.

Drogy se dají na místě zjistit pomocí testu tzv. DrugWipe II, který objeví v těle přítomnost všech u nás dostupných drog, tedy marihuany, metamfetaminu, kokainu a dalších.

S nehodou, kterou způsobil řidič pod vlivem omamné látky má zkušenost osmadvacetiletá Michaela z Děčína.

„Byl to šofér Avie a v dvouproudé silnici v kopci na konci obce, když jsem ho předjížděla, mě vytlačil do protisměru, tam jsem se srazila s protijedoucím autem. Mně se sice téměř nic nestalo, ale žena v protijedoucím autě to odnesla velmi těžkým zraněním. Já mám na krku obvinění, protože jsem při předjíždění překročila rychlost o patnáct kilometrů,“ popsala svůj zážitek mladá žena.

Přitom během své desetileté praxe řidičky, kdy najela stovky kilometrů, nebourala, neplatila pokutu, body má všechny a alkoholu před jízdou se nikdy ani nedotkla. „Jsem zářným příkladem toho, jak i vcelku slušný řidič může být potrestán kvůli nezodpovědnosti jiného,“ poznamenala.

Loni v rámci preventivní činnosti děčínští policisté chytili více než šest stovek řidičů, kteří pili nebo byli pod vlivem jiné návykové látky. Nepomáhá ani osvěta, při níž jsou lidé za volantem masírováni poučkami, že alkohol omezuje schopnosti řidiče, ten má zúžený pohled, ztrácí schopnost ovládat vozidlo, má omezenou předvídavost a zásadním způsobem se mu díky alkoholu zkracuje doba reakce.

„V současném hustém provozu je riziko nebezpečí mnohonásobně vyšší. Nehledě na to, že řidič pod vlivem alkoholu ohrožuje nejen svůj život a zdraví, ale i ostatních v silničním provozu, tedy i chodců,“ poznamenal mluvčí Cvik.