Kdyby lidé na Děčínsku chodili do lesa jen ve Šluknovském výběžku, žádné repelenty a ochranné pomůcky proti klíšťatům infikovaným klíšťovým zánětem mozku by nejspíš nepotřebovali. Za posledních asi dvacet let se tu totiž nikdo nenakazil. Jinak je to v jižní části okresu, tedy v okolí Děčína.

„Nejvíce hrozí ve Františkově a Benešově nad Ploučnicí, v Děčíně II a I a také ve Hřensku,“ vyjmenovala možná místa nákazy lékařka děčínské epidemiologie Lenka Šimůnková.

Protože zima byla velmi mírná, klíšťata letos zaútočí zřejmě už příští měsíc, stejně jako poslední dva předcházející roky. Lékaři i hygienici proto lidem radí, aby se nechali očkovat co nejdříve.

„Mám zkušenost, že rodiče spíš nechají očkovat dítě než sebe. Přitom průběh onemocnění mívá u dospělého, zejména staršího člověka mnohem horší průběh i následky,“ upozornila Šimůnková. Doplnila, že loni klíšťovým zánětem mozku onemocnělo na Děčínsku sedmnáct lidí.

Aby sérum chránilo, musí mít člověk naočkovanou první i druhou dávku. Ta se dává měsíc po prvním očkování. „Pokud už se lidé nenechají očkovat, měli by po návratu z lesa učinit náležitá opatření a důkladně se prohlédnout,“ poradila Šimůnková. Larvičky klíšťat lze z kůže dostat i intenzivním třením hrubým ručníkem. „I ty totiž mohou nemoci přenášet,“ upozornila Šimůnková.

Podle lékařů začínají mít lidé o očkování proti zánětu mnohem větší zájem než dříve. „Loni vakcína nebyla, letos je jí dostatek. Lidé jsou poučení, chodí na očkování v mnohem větší míře než třeba před pěti lety,“ uvedl děčínský praktický lékař Tomáš Milič. Žádný z jeho pacientů zatím klíšťovým zánětem mozku neonemocněl. Pacientů s lymeskou boreliózou však ročně ošetří řadu. „Pokud vím, že pacient měl klíště a má potíže, nasadím antibiotika,“ vysvětlil lékař. Pozdní léčba by totiž mohla nemocného ohrozit.

Po prvních potížích vnikne bacil do krevního oběhu a napadá klouby a svaly postiženého. Začne trpět i silnou únavou. Za loňský rok evidovali na Děčínsku čtyřiasedmdesát případů lymeské boreliózy. „Myslím, že jich ale bylo víc. Lékaři ihned nasazují antibiotika a lidé pak nemusí mít žádné potíže. A tak ani nejdou na vyšetření krve,“ vysvětlila epidemioložka Šimůnková. Proti nemoci zatím očkování neexistuje, k dispozici je vakcína jen pro psy.
„Samozřejmě stejně jako jiné vakcíny není stoprocentně účinná, ale odhaduji tak na pětasedmdesát procent zvíře před nemocí ochrání,“ řekl děčínský veterinář Martin Hanzlík.