Již miliony korun dluží tuzemští pacienti českým nemocnicím na regulačních poplatcích zavedených od ledna tohoto roku.

Vychází to z aktuálního celorepublikového průzkumu Deníku.

Za první měsíc, kdy podle zákona musí nemocnice vybírat regulační poplatek, dluží lidé například děčínské nemocnici skoro třicet tři tisíce korun. Celkem tamní lékaři vybrali 417 571 korun.

Podle průzkumu Deníku v nemocnici za ošetření nebo hospitalizaci nezaplatil v průměru zhruba každý desátý pacient.

Dlužné částky se už po prvním měsíci zdravotnické reformy u některých nemocnic pohybují ve statisících korun.

„Masarykově nemocnici dluží jen za leden pacienti na regulačních poplatcích 210 241 korun,“ říká Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní a.s., jejíž součástí je i nemocnice v Ústí a Děčíně.

Neplatičů zde registrují plných 14 procent z celkového počtu pacientů. „Zatím hledáme nejoptimálnější řešení, jak budeme dlužné částky z pacientů vymáhat,“ řekl Jiří Vondra. Dodal, že na celkové vyhodnocení systému poplatků je stále ještě brzy.

Řada nemocnic je přitom bezradná. Neví, jak proti neplatičům bojovat.

Vymáhání dlužných částek a případné soudní spory jsou pro nemocnice samotné drahé. Najmout si na vymáhání pohledávek agenturu ale může být na hraně zákona.

Zařízení se totiž obávají, že by mohla porušit zákon na ochranu osobních dat nebo lékařské tajemství.

Stejně jako na severu Čech jsou na tom například i v Ostravě. Tam dluží pacienti ostravské fakultní nemocnici za první měsíc letošního roku bezmála 170 tisíc korun.

„Pravdou ale zůstává, že někteří pacienti hodí ostentativně neuhrazenou fakturu ještě před odchodem domů do koše,“ uvedl ředitel Nemocnice Slaný Jiří Šimák. Většinou to ale nejsou ti, co by si to nemohli z finančních důvodů dovolit.

V Ostravě už proti neplatičům zvažují tvrdý postup. „Dlužníkům budeme posílat upomínky, pokud ani na ně nebudou reagovat, budeme dlužnou částku vymáhat soudně,“ řekl mluvčí Tomáš Oborný.

V litoměřické nemocnici jsou ještě dál. „Už máme připravené první podání k soudu,“ uvedl náměstek ředitele nemocnice Jiří Čtverák.

Vymahačské firmy se hlásí samy

Další zdravotnická zařízení uvažují o najmutí vymahačských firem. „S narůstajícím počtem dlužníků budeme muset některou, která se výkupem pohledávek zabývá, vybrat,“ říká ředitel Oblastní nemocnice Kladno Otakar Mareš.

Nemocnicím se dokonce vymahačské firmy začaly samy hlásit. A některá zdravotnická zařízení už jejich nabídku zvažují.

„Tyto služby by nám firmy poskytly bezplatně. Pacienti, kteří nezaplatí, ale musí počítat s tisícikorunovým navýšením,“ podotkl náměstek ředitele nemocnice v Boskovicích Lubomír Petrželka.

Za hranou zákona


Najmutí firem, které zdravotnickým zařízením s vymáháním dluhů od pacientů pomohou, je však podle některých odborníků již za hranou zákona.

„Firmu na vymáhání pohledávek si ale najmout nemůžeme. Nesmíme totiž žádné třetí osobě poskytnout informace o pacientech. Pokud bychom to udělali, porušili bychom zákon na ochranu osobních údajů,“ uvedla mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Štanclová.

Nemocnice musí být opatrné i podle právníků. Ti vymáhání zcela nevylučují. Zásadní ale je nevyzrazení lékařského tajemství. „Není možné, aby se kdokoliv třetí dozvěděl informaci, ze které by šlo dovodit, z čeho se daný člověk léčí,“ říká právník Miroslav Krutina.

Upomínka stojí jako poplatek

Některé nemocnice se zatím do vymáhání příliš nehrnou. Mají pocit, že se jim to nevyplatí. Částka, kterou by nakonec získaly, je podle nich nízká a výsledek nejistý. Neplatící pacienty tedy nechají být.

„O tom se musíme poradit, nevíme, jestli se nám vůbec vyplatí takové částky vymáhat,“ řekla Jarmila Koránová, náměstkyně Nemocnice sv. Alžběty v Lounech.

„Náklady, které jsou s tím spojené, jsou vysoké,“ souhlasí i ředitel nemocnice v Kadani Josef Mašek.

Například jen doporučený dopis, který se pošle jako upomínka, totiž stojí přesně tolik, kolik je základní regulační poplatek – tedy třicet korun.