Z faktu, že do spodní části ulice Prokopa Holého v Děčíně se zase vrátí pravidelné trhy, vůbec nemají radost obchodníci z kamenných krámů. A nejen oni. Vadí i mnohým obyvatelům města.

„Vždyť se tam najde snad jeden stánek, kde se dá koupit něco, co v normálních obchodech běžně neseženete. Teď mě napadá třeba vážené koření, jinak je to tam jak na bazaru,“ zlobila se seniorka Zdena Malá.

Trhy komplikují i zásobování obchodů v ulici. „Stáváme se tady i hromosvodem při lamentování zákazníků, kteří si sem přijdou pro noviny nebo cigarety a mumraj trhovců se jim také nezamlouvá,“ zlobila se spolumajitelka prodejny tabáku Šárka Kroupová.

Pondělky vyhrazené trhovcům se nelíbí ani druhé spolumajitelce. „Možná zábor ulice přinese městu pár tisícovek zaplacených za pronájem veřejného prostranství. Jenže nikdo z radnice asi nekouká na to, jaké problémy trhy způsobují nám všem, kteří tady podnikáme,“ dodala Eva Kučerová.
Vedení města se brání domněnce, že pořádání trhů schvaluje z ekonomických důvodů.

„Ty přesné příjmy v hlavě nenosím, ale určitě to nebudou žádné závratné částky, které by zásadně promlouvaly do rozpočtu města. Pořádání trhů v Podmoklech každé dva týdny radní odsouhlasili jako možnost prodeje zboží, které třeba místní obchody nenabízejí. I poznatky z dřívějších anket prozradily, že lidé si pořádání trhů většinou přejí,“ tvrdil primátor Děčína Vladislav Raška.

Živnostníci z Prokopky se ale shodují v tom, že skladba zboží ve stáncích není ničím výjimečná a mnohdy připomíná vetešnické sklady. O nějakém zpestření nebo oživení nabídky se podle nich prý dá sotva mluvit.

Argumentaci ze strany vedení města se nestačí divit třeba Helena Wilczynská, majitelka obchodu s cukrovinkami. „Odvody z tržeb trhovců ve městě nezůstávají. Z našeho podnikání ano. Anebo sporné je dodržování hygienických podmínek. U nás v obchodě míváme pořád nějaké kontroly a stánkový prodej sladkostí a jiného zboží podléhajícího při vysokých teplotách zkáze v létě ve třicetistupňových vedrech zřejmě nikoho nezajímá,“ rozčilovala se Wilczynská.

Od letošního roku budou pravidelné trhy už jen v Podmoklech. Stánky na Masarykově náměstí se podle nového požadavku podnikatele, který tam trhy organizoval, objeví zřejmě jen sporadicky. Bude záležet na tom, jak o žádosti rozhodnou radní. Mají to být jarní, letní, podzimní a zimní trhy. „Tedy vždy jednodenní rozprostření stánků, které mají mít podle příslibu organizátora i takový vzhled, aby nehyzdily náměstí,“ upřesnil vedoucí živnostenského úřadu děčínského magistrátu Oldřich Tomášek.

Přehled o loňských příjmech za trhy napovídá, že město za každý takový pondělní zábor veřejného prostranství získávalo v průměru pět až šest tisíc korun. Záleželo na počtu umístěných stánků.

„Vadí mi jedině to, že kvůli trhům na Prokopce musí vždy jezdit po objízdné trase městské autobusy. Na to nadávají i řidiči. Ale jinak se na trhy těším. Zajímám se většinou o nějaké drobné nářadí a náčiní, dá se tam pořídit hodně levně,“ přidal opačný názor domácí kutil Milan Bošina z městské čtvrti Bynov.