Matka tří malých dětí Pavla Chovancová z Rumburka má po letech reálnou šanci získat trvalé zaměstnání. Využila nabídky zapojit se do projektu společnosti Praemia. Ten dlouhodobě nezaměstnané dostává zpět do pracovního procesu. Zprostředkuje jim krátkou praxi a posléze nástup do trvalého pracovního poměru.

„Mám tři malé děti a po skončení mateřské dovolené jsem hledala nějaké uplatnění s přijatelnou pracovní dobou. Právě teď mi končí praxe ve školní jídelně a snad budu mít i štěstí a najdu tam i trvalé zaměstnání,“ pochvalovala si zapojení do projektu Pavla Chovancová z Rumburku.

Projekt je určen nezaměstnaným na Děčínsku, Šluknovsku a v ústeckém regionu .

Pro své klienty Praemia organizujeme školení, umožňuje jim i osvojení některých dovedností jako je zvládnutí alespoň základů práce s počítačem a podobně. „Kromě toho mají možnost probírat své problémy s psychologem a případně i dalšími odborníky,“ uvedla koordinátorka projektu Lucie Houšková ze společnosti Praemia.

Ústecká vzdělávací společnost prostřednictvím svého pracoviště v Děčíně kontaktuje spolupracující firmy, u kterých se nabízí možnost nového uplatnění. Podle prokázaných schopností a dovedností během zkušební praxe se pak klientům otevírá šance nového zaměstnání. „To ze stávajících dvou desítek účastníků projektu zatím získá pět klientů,“ doplnila asistentka společnosti Praemia Šárka Leskaurová.

Řada klientů souběžně se svojí nezaměstnaností musí řešit i četné další problémy. V nejednom případě mají dluhy na neplaceném nájemném nebo třeba na výživném pro své děti. Návrat do běžného života některým z nich třeba ztěžuje i fakt, že byli za nějakou trestnou činnost odsouzeni a po odpykání trestu potřebnou pomoc svých nejbližších nenacházejí.

Praemia se snaží lidem pomáhat i v řešení těchto situací. Nabízí jim právní servis a schůzky s odborníky a dokonce i pomoc psychologů.