Zájem zlodějů na Děčínsku o osobní auta v loňském roce klesl. Zatímco v roce 2006 jich v okrese zmizelo 314, loni to bylo o třiapadesát aut méně.

Kriminalisté míní, že důvodů, proč auta už tolik nemizí, může být několik. Jedním z nich může být i to, že dost pachatelů, kteří auta kradli i organizovaně už skončilo za mřížemi.

„S největší pravděpodobností je to ale proto, že o kradená auta či součástku už není takový zájem. Automobilky se předhánějí, aby zákazníkům nabídly co nejlevnější zboží a hodně lidí si už dneska rozmyslí, zda je nutné riskovat koupi kradeného auta,“ vysvětlil názor některých kriminalistů děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Počet trestných majetkových činů loni oproti roku 2006 na Děčínsku stoupl, a to o 139. Přesto děčínští policisté tvrdí, že jsou úspěšní.

„Objasněnost neklesla, ale naopak mírně se zlepšila na 43,25% a to i přes loňský březnový deseti procentní odchod policistů,“ vyzdvihl úspěchy děčínské policie její mluvčí Ladislav Cvik. Okres Děčín podle něj patří v celé republice mezi nejlepší, co se týká objasněnosti celkové trestné činnosti.

Špatná zkušenost

Ani úspěchy zmiňované Cvikem však v očích veřejnosti příliš policii nepomohou. Stále odsuzuje přístup k lidem, kteří na služebnu přijdou ohlásit, že se stali nebo se mohou stát obětí zločinu.

„Na služebně mi policisté tak dlouho rozmlouvali, jaké mohu mít problémy, když svůj případ ohlásím jako trestný čin, že jsem to raději vzdala a nic neohlásila. Od té doby si své problémy řeším sama a jinou cestou,“ řekla Olga z Děčína. Jméno nechce zveřejnit z obav, aby v budoucnu neměla problémy. Upřesnila, že se měla stát obětí pojistného podvodu při havárii svého osobního vozu.

Nebojí se světla ani ruchu

Daří se zlodějům, kteří se specializují na vykrádání osobních vozů. Dnes už totiž zloděje neodradí ani denní světlo či rušné místo. „Velmi časté jsou krádeže z aut či v loupání do nich na parkovištích nákupních center, v okolí sportovních areálů nebo na hustě osídlených sídlištích,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Nejžádanější jsou autonavigace, a to jak přenosné, tak i zabudované v přístrojové desce. Majitel během okamžiku přichází o tisíce až desetitisíce korun.

Vražda loni jen jedna

V loňském roce se museli policisté na Děčínsku zabývat jen jednou vraždou. Její objasnění trvalo jen několik dní.

Na konci října objevil manžel svou devětadvacetiletou ženu v jejím bytě v Jungmannově ulici, ležící bez známek života na gauči. Sousedé tehdy tvrdili, že byla mrtvá už několik dní.

Kriminalisté brzy pachatele dopadli a usvědčili z vraždy. Šesti bodnými ranami kuchyňským nožem ženu zabil devětadvacetiletý Slovák Ferdinand M. z okresu Trebišov.

Kriminalisté upozorňovali, že smrt mladé ženy je varováním pro všechny, kteří se chtějí seznámit na inzerát.

Muž totiž hledal k sexuálním hrátkám silnější ženy nad sto třicet kilogramů. Na inzerát se Blanická přihlásila, protože byla této postavy. Zatčený Slovák potvrdil, že měl se ženou sexuální styk, ale o důvodech následného incidentu, který skončil ranami nožem, neřekl ani slovo. Policisté ho obvinili z vraždy