Podle většiny lékárníků na Děčínsku se od zavedení reformy ve zdravotnictví volně prodejné léky prodávají jen nepatrně více než v minulosti. V děčínském okrese v současné době mnoho lidí trpí respiračními onemocněními. Objektivní hodnocení bude možné provést až za několik měsíců.

Potvrdila to i magistra Milada Holpuchová z Jílového u Děčína. „Zatím jsme výraznou změnu nezaznamenali. Nyní je chřipkové období a lidé se zajímají spíše o volný prodej léků z těchto důvodů. Vyhledávají léky na chřipku a nachlazení,“ řekla Milada Holpuchová. Doplnila, že ani nepozoruje, že by lidé upřednostňovali návštěvu lékárny před návštěvou lékařské ordinace. „Ani jsem se nesetkala s tím, že by mi někdo řekl, že nepůjde k lékaři a raději vyhledá léčitele,“ pokračovala Milada Holpuchová. Co však jílovská magistra potvrdila je, že nyní lékárny navštěvuje méně pacientů. „Přijdou skutečně jen ti, kteří to vyloženě potřebují,“ dodala Milada Holpuchová.

Ani v českokamenické lékárně nevzrostl zájem o volně prodejné léky. „Zatím jsme v tomto směru nezaznamenali žádný rozdíl a chřipková epidemie u nás ještě nevypukla,“ uvedl magistr Pavol Konečný, majitel lékárny U Jakuba v České Kamenici. Doplnil, že sice do lékárny chodí méně pacientů, ale je to podle něj jen otázka času než lidem dojdou léky, které měli předepsané od lékařů z konce loňského roku.

Rovněž děčínská magistra Ludmila Freibergová, majitelka lékárny U Slunce, nepotvrdila zvýšený zájem o volně prodejné léky. „Nepatrný nárůst je, ale není tak markantní, že by se o něm dalo vůbec mluvit. Je to asi tak o deset procent. Lidé jsou ještě předzásobeni. V současnosti chodí především ti lidé, kteří to akutně potřebují,“ uvedla Ludmila Freibergová. Doplnila, že po jednom měsíci zavedení zdravotnické reformy takové hodnocení ani nemůže být objektivní. „Situaci budeme moci hodnotit až teprve s časovým odstupem několika měsíců. Například až na konci měsíce června a začátkem července,“ vysvětlila magistra Ludmila Freibergová. Podle ní má o volně prodejné léky zájem především mladší generace. „Mladí lidé se chtějí léčit sami a vyhýbají se lékařům, aby nepřišli o práci. Objevují se i tací, kteří mají neschopenku a přesto jdou do práce,“ pokračovala děčínská magistra. Uvedla, že v současné době lékárny navštěvuje málo pacientů.

Naopak varnsdorfský magistr Jindřich Šmíd potvrdil, že v jeho lékárně poslední dobou vzrostl zájem o volně prodejné léky. „Lidé se konečně začali zajímat o to, kolik léky stojí a začínají šetřit. Myslím si, že je to tak správné,“ řekl Jindřich Šmíd. Doplnil, že nyní se lidem vyplatí lék, který byl dříve na recept a hradila ho pojišťovna, spíše koupit v lékárnách. „Při té příležitosti se lidé ptají na možnosti a alternativy stejného léku, jenž by bylo možné nahradit za jiný, levnější,“ vysvětlil Šmíd. Doplnil, změna ve zdravotnictví trvá teprve krátkou chvíli na to, aby situaci mohl objektivně zhodnotit. „Jisté je, že trend úspor na lécích mezi lidmi nastal,“ dodal magistr z Varnsdorfu.