Za vrchol drzosti, zpupnosti a arogance moci označili představitelé děčínských aktivistů ze sdružení SHO projekt Obchodně zábavného centra v Děčíně Podmoklech. Podle studie by mělo stát u dnešního autobusového nádraží, v nedalekém sousedství Hypernovy.

„Proč Raška a jeho parta neinformovali děčínskou veřejnost o těchto krocích, které mohou vymést poslední živnostníky z Podmokel? Nejlepší by bylo, kdyby primátor Raška okamžitě rezignoval a už nás se svými tajnými plány přestal otravovat,“ píší aktivisté na svých webových stránkách. Článek opět, stejně jako všechny ostatní, není podepsaný. Projekt aktivisté označili za skandální.

„Ale já nemůžu o každém, kdo navštíví radnici a přijde s nějakým projektem, informovat veřejnost. Kvůli tomuto projektu jsem už na středu pozval zastupitele na pracovní seminář, kde by jim firma měla záměr vysvětlit a přiblížit,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška. Doplnil, že si ani nedovede představit, že by jakoukoliv firmu, která přijde na radnici s nějakým záměrem a chce v Děčíně utratit miliony, ihned vyhodil a její projekt roztrhal. „Sám o jakékoliv výstavbě nerozhoduji, navíc tady by město muselo prodat své pozemky a to je plně v kompetenci zastupitelstva,“ poznamenal Raška.

Počítá s tím, že pokud by zastupitelé na projekt kývli, lidé se o něm včas dozvědí třeba z městského zpravodaje nebo při jednání zastupitelstva, jež jsou veřejná a komukoliv přístupná. „Můžeme udělat i anketu na webových stránkách města, zda lidé něco takového chtějí,“ poznamenal Raška. Článek aktivistů označil za hysterický výkřik.

Obchodně zábavné centrum by mělo tvořit několik bloků, v nichž by byly nejen malé obchody, ale i byty. Počítá i s parkovou úpravou a dětským hřištěm. Ve studii se praví, že návrh respektuje i plánovanou přeložku silnice I/13, tedy dálniční přivaděč v tělese železniční trati 132 zvané Kozí dráha. Zda by firma centrum stavěla, když se přivaděč nepostaví, zatím Raška netuší. „Vždyť je všechno v počátcích, není rozhodnuto ani o přeložce silnice a už vůbec ne o projektu obchodně zábavného centra,“ bránil se.

Někteří lidé kroutí nad postupem aktivistů hlavou. Svědčí o tom diskuze na různých internetových stránkách. „Nevím, jaké živnostníky by mělo centrum zlikvidovat. Mají aktivisté na mysli ty vietnamské obchody v centru Podmokel? Vždyť tam už nic jiného není. Měli křičet, když se stavěla Hypernova nebo Tesco. Jenže to se jich asi netýkalo,“ poznamenala například Šárka Neumannová.

Že projekt není nic tajného, potvrdil i opoziční zastupitel Jaroslav Foldyna. I jeho zástupci firmy oslovili. „Mně se nápad líbí, není to nic, co by mělo zničit malé živnostníky. Naopak, mohli by se do malých obchodů, které tu vzniknou, nastěhovat,“ řekl Foldyna. Doplnil, že firmu žádal, aby do projektu zakomponovala i multikino. Poznamenal, že by zástupci města museli být hloupí, kdyby z radnice vyhazovali firmy, které chtějí do města přinést mnohamiliónové investice.

Aktivisté napadají každý projekt, se kterým radnice přijde. Nejprve se bránili jen výstavbě dálničního přivaděče v místě zrušené trati 132, zvané Kozí dráha, teď už atakují město, především primátora Rašku, i za uvažovanou výstavbu supermarketu v Bynově, za přestavbu pivovarského areálu či za nápad oživit v Děčíně lázeňství.

Nabídku děčínského Deníku veřejně obhajovat své požadavky ale několikrát odmítli. Nepřišli na setkání Dne s Deníkem a také zavrhli účast v on–line rozhovoru děčínského Deníku, kde mohli lidem některé dotazy zodpovědět. Vždy se vymluvili na pracovní zaneprázdnění.