Už jen pár týdnů zbývá žákům posledních ročníků základních škol k tomu, aby se rozhodli, na jakou školu či učební obor podají přihlášku. V těchto posledních dnech se mohou rozmyslet i jejich rodiče, co bude pro budoucnost jejich ratolesti nejlepší.

Podle ředitelů základních škol se v posledních letech stal trend hlásit děti na střední školy či učební obory s maturitou. Tento trend se podle předběžných odhadů ředitelů škol nezmění ani v letošním roce. Potvrdila to i ředitelka Základní školy Máchovo náměstí v Děčíně Alena Zemanová. „Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Pro mnohé to nejlepší znamená studium zakončené maturitou,“ uvedla Alena Zemanová.

Doplnila, že především ze strany rodičů není o učební obory zájem.

Stejný trend potvrdil i ředitel děčínské základní školy Na Stráni Vít Průša.

„Z devadesáti procent se děti hlásí na školy s maturitou. U nás ve škole ještě z padesáti procent převládají přihlášky především na gymnázium či ekonomickou školu,“ uvedl Vít Průša. Podle něj se ani v letošním roce pravděpodobně nic nezmění.

V některých školách se pedagogičtí pracovníci snaží rodiče přesvědčit a vysvětlit jim, že pro jejich dítě bude vhodnější spíše učební obor. Důvodem bývá především prospěch. Ani takový žák se nakonec nemusí maturitní zkoušky zcela vzdát. „Po získání výučního listu si i tento žák může maturitu dodělat na dvouleté nástavbě,“ řekla Alena Zemanová.

Naopak ředitel děčínské školy Na Stráni Vít Průša uvedl, že konečné rozhodnutí je vysloveně věc rodičů a žáků. „Nikoho nikam netlačíme,“ řekl Vít Průša.

Podle ředitele děčínského úřadu práce Jiřího Krále už několik let neplatí, že maturita je vstupenkou do lepšího zaměstnání v kanceláři. „Už to dávno není pravda. Navíc i platy některých dělnických profesí převyšují celostátní průměr. Navíc úroveň maturit je mnohde velmi nízká. V dnešní době i některé dělnické profese vyžadují po uchazečích maturitu,“ vysvětlil Jiří Král. Doplnil, že rodiče by měli velmi zvážit vzdělání svých dětí.

V děčínském okrese je v současné době největší poptávka po dělnických profesích jako například po obráběčích a zámečnících. „V současné době je i nedostatek řidičů kamionů a chybí tradiční řemeslníci,“ popsal ředitel děčínského úřadu práce Jiří Král. Uvedl ještě, že i výběr učebního oboru musí žáci i rodiče důkladně rozvážit. „Mezi nezaměstnanými se objevuje mnoho kadeřnic a automechaniků. Pro tyto profese také nemáme uplatnění,“ upřesnil Jiří Král.

Žáci, kteří si vyberou střední vzdělání s maturitou a nemají ambice po skončení školy studovat na vysoké škole, by měli vyhledávat spíše středních odbornou školu. „S odborným vzděláním se lépe hledá i uplatnění na trhu práce,“ pokračoval Jiří Král. Doplnil, že pro žáky i rodiče, kteří potřebují s výběrem školy pomoci, je v budově děčínského úřadu práce i poradenské středisko.

Na další problém upozornila ředitelka děčínské základní školy na Máchově náměstí Alena Zemanová. „V současné době existuje velký počet míst na středních školách s maturitou. Nabídka míst převyšuje poptávku,“ upřesnila Alena Zemanová. Doplnila, že i z těchto důvodů se žáci i s horším prospěchem ve většině případů dostanou na školu s maturitou.

Ředitel děčínského úřadu práce uvedl Jiří Král, že je to důvodů, že školy dostávají peníze podle počtu žáků.