Více než čtyřicet policistů chybí na Děčínsku, v republice jsou to skoro čtyři tisíce. Na vině toho je podle bývalého policejního ředitele Františka Pelanta politika ministra vnitra Ivana Langera. Sám od policie odešel po pětatřiceti letech poté, kdy ministr Langer řekl, že se policie musí zbavit všech, kteří jsou za zenitem a slouží více než třicet let.

Společně s Pelantem odešlo od děčínské policie přes dvacet lidí. Byli mezi nimi i čtyřicetiletí vyšetřovatelé a kriminalisté, kteří měli být podle ministra ještě perspektivní.

„Proč policie nezveřejní statistiky. Lidé by se divili, jak v posledních měsících stouply počty krádeží, loupeží. Policisté hmatatelně chybí v ulicích. A nový nábor? Vždyť je to směšné,“ řekl František Pelant. Míní, že za současného stavu k policii nastoupí jedině ten, kdo nemůže najít jinou práci.

„A když už se podaří někoho lapit, musí se minimálně tři roky učit, zkušení policisté proto budou chybět dál,“ poznamenal Pelant.

Kritizuje i to, že policie bude přebarvovat svá auta. „Změna barvy vozu přece neukáže, že policie je jiná a lepší, to musí dokázat jejich práce i výsledky a ty v současné době nestojí za nic,“ řekl Pelant.

Loni na jaře odešel od policie i šéf děčínského dopravního inspektorátu Miroslav Fliegel. O důvodech nechce hovořit, ale práci policie stále sleduje. I jeho zaujala nová barva policejních aut.

„Nevím, zda si nechali udělat nějakou analýzu, že stříbrná auta jsou bezpečnější. Třeba ano. Ale myslím, že lidem je to úplně jedno, ty zajímá, aby policie byla včas na místě, když ji potřebují,“ poznamenal Fliegel. Víc nechtěl současný stav policie komentovat.

Za největší problém současné policie vidí bývalý kriminalista z Rumburku Emanuel Šoller to, že odešli ti nejzkušenější. „Nováčky nemá kdo učit, je to časovaná bomba policie,“ řekl Šoller, jenž patří mezi ty , kteří policii po mnoha letech práce opustili loni na jaře.

I přes chybějící policisty řadí ministerstvo vnitra Děčín mezi relativně bezpečná města. Ministerstvo míru bezpečnosti zkoumalo v sedmačtyřiceti městech v celé republice s více než pětadvaceti tisíci obyvateli. Děčín skončil čtyřiadvacátý. Statistka však pochází z roku 2006. Žádnou novější, jež by vypovídala o současné situaci, ministerstvo zatím nezveřejnilo.

Přesto policie svůj boj o lepší nevzdává. Kromě nově malovaných aut rozjela i akci Pomáhat a chránit, jež by měla přilákat nováčky a prestiž policie zvýšit.

„Při akci také poprvé používáme bezplatnou náborovou linku 800 880 910, na které operátoři poskytnou informace o možnostech uplatnění u policie,“ řekla děčínská policejní preventistka Aneta Zdobylaková. Doplnila, že akci doprovází i webové stránky www.nabor.policie.cz, kde si zájemce o práci mohou vyplnit přihlášky.