V děčínských mateřských školách si děti mohou hrát se zdraví škodlivými hračkami. Někteří ředitelé školských zařízení pro nejmenší děti vůbec nevědí, že výrobky z PVC mohou být nebezpečné. Dětem, které budou v bezprostředním kontaktu s takovou hračkou, se mohou škodlivé látky dostat přímo do těla a vyvolat zdravotní potíže. Pro běžného uživatele představují zdravotní nebezpečí různá změkčovadla. „Jsou to například ftaláty či adipáty, které nejsou v PVC pevně vázány a během používání se z něj tyto látky uvolňují. Jsou nebezpečné zejména pro dětský organismus,“ vysvětlil Kamil Repeš z děčínské Arniky, který se s škodlivostí PVC dlouhodobě zabývá. Doplnil, že tyto látky mohou způsobovat například poruchy imunity nebo problémy s reprodukcí. „PVC je plast, který obsahuje zdraví nebezpečné látky a není vhodný na výrobu hraček, ale ani potravinových obalů či zdravotnických pomůcek,“ uvedl Kamil Repeš.

Ředitelka varnsdorfské mateřinky Eva Pinkasová uvedla, že hračky z PVC ve školce mají. „Nekupujeme ale závadné hračky, ani nevím, jak bych hračky z PVC poznala. Nikdy jsem se tím nezabývala. Vždy vím jen to, co se doslechnu či přečtu v médiích,“ uvedla Eva Pinkasová. Doplnila, že hygienická vyhláška nic takového neobsahuje. Ředitelka uvedla, že hračky nakupují v nejrůznějších obchodech. „K nákupu hraček využíváme internetové i místní obchody,“ řekla Eva Pinkasová. Doplnila, že nábytek mají dřevěný a nádobí z porcelánu. „Umělohmotné nádobí jako třeba hrnečky jsme zcela vyřadili z provozu,“ pokračovala ředitelka varnsdorfské mateřinky.

Naopak ředitelka Mateřské školy Liliová v Děčíně Irena Michálková uvedla, že umělohmotné hračky vůbec nenakupují. „Máme hračky vesměs dřevěné. Při výběru se ujišťujeme, zda má hračka potřebný certifikát,“ vysvětlila Irena Michálková. Doplnila, že k nákupu hraček nevyhledávají běžné prodejny, ale vybírají z nabídkových katalogů osvědčených firem. „Takové hračky pak přímo objednáváme u výrobců,“ pokračovala Irena Michálková. Také uvedla, že veškerý nábytek ve školce je dřevěný a nádobí nerezové.

Ředitelky mateřinek se shodly, že informovanost o závadnosti PVC na lidský organismus je velmi nízká. „Uvítali bychom, kdyby nás někdo poučil, které hračky mohou nebezpečné látky obsahovat a jak se poznají,“ uvedla ředitelka děčínské mateřské školy Irena Michálková.

Na osvětu o škodlivosti PVC se zaměřuje děčínská Arnika. „Soustředíme se hlavně na instituce, které pracují s dětmi. „Například v Ústeckém kraji jsme minulý rok oslovili sto čtyřicet mateřských škol a spolupracujeme i s děčínským Mateřským centrem Bělásek,“ řekl Kamil Repeš. Dodal, že PVC lze poznat snadno. „Značí se číslem 3 v trojúhelníku nebo slovně, PVC, vinyl nebo pouze V. Označení PVC lze najít buď přímo na výrobku, na jeho obalu nebo v příbalových informacích. Pokud výrobek není označen žádným symbolem, je lepší se mu úplně vyhnout,“ vysvětlil Kamil Repeš.

Jitka Hájková z odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání ústecké krajské hygienické stanice uvedla, že hračky v tržní síti musí mít platný certifikát. „Hračky musí být označeny značkou CE. To znamená, že odpovídají všem předpisům a jsou zdraví neškodné,“ vysvětlila Jitka Hájková z ústecké hygienické stanice.