Nepořádnost se obyvatelům města Děčín může prodražit. Úředníkům magistrátu a strážníkům městské policie už došla trpělivost a po výzvách na pořádek a přesvědčování přichází na řadu pokuty. Jiné řešení se zatím neosvědčilo. Důvodem je nepořádek ve městě, neochota pejskařů uklízet po svých psech a podněty lidí k přísnému postupu.

„Ti, co neuklidí po svém psu, odhodí někde odpadky a podobně, se tak mohou připravit, pokud je samozřejmě strážníci přistihnou, na zaplacení až tisícikorunové pokuty. Mnohem častěji budeme tyto přestupky předávat ke správnímu řízení. Příslušný správní orgán může rozhodnout o vyšší sankci,“ upozornil ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Doplnil, že hlídky městské policie dostaly instrukce důkladněji dohlížet na dodržování pořádku. K čistému městu by měli přispět i jeho samotní obyvatelé. A to tím, že pokud se stanou svědky, jak někdo odhodí odpadky či neuklidí po vyvenčení svého psa, ihned zavolají městskou policii. „Tísňová linka je zdarma i z mobilu. Na jakékoli oznámení okamžitě vyjede hlídka a bude věc řešit. Pomoc občanů je neocenitelná. Bez jejich všímavosti a včasného upozornění se nelze obejít,“ zdůraznil Horák.

Vzhledem k opakovaným stížnostem na nepořádek magistrát zintenzívnil i úklid veřejných prostranství nejen v centru města, ale i v okrajových sídlištích. Úklid se netýká jen chodníků, ale i zeleně a parků, kde o nepořádek není nouze. „Běžně na celý rok objednáváme úklid centrálních parků, teď k tomu přibyl jednou měsíčně úklid všech sídlišť,“ doplnila Zdeňka Švirlochová, která má městskou zeleň na magistrátu na starosti.

Ilona Rosenkrancová

Tomáš Pavlík