VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinci se musí učit česky

Děčínsko - K získání trvalého pobytu v České republice budou od příštího roku cizinci potřebovat jazyk

5.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Státní zkouška z češtiny – tu budou muset mít cizinci, kteří se v Česku budou ucházet o trvalý pobyt. Větu nerozumim čésky, kterou se brání při celních raziích na tržištích, jako třeba včera ve Hřensku či Dubí, by už neměli celníci slýchat. Certifikát o složení zkoušky budou cizinci muset předkládat už od příštího roku.

Na Děčínsku žije skoro tři tisíce cizinců, převládají tam Vietnamci. O trvalý pobyt mohou žádat po pěti letech, od příštího roku už s požadovaným dokladem o zkoušce z českého jazyka. „Kolika cizinců na Děčínsku se to dotkne, nemůžu kvalifikovaně říci. Nelze se totiž automaticky domnívat, že všichni cizinci si v příštím roce podají žádost o trvalý pobyt a zda vůbec budou splňovat zákonné podmínky, třeba to, že žijí v republice pět let,“ řekl Jiří Miler z Oblastního ředitelství služby cizinecké policie v Ústí nad Labem.

Doklad nemusí mít děti cizinců do patnácti let a senioři nad šedesát. Státní zkoušku také nemusí mít ti, kteří v posledních dvaceti letech byli alespoň rok žákem školy s vyučovacím českým jazykem. Nepotřebují ho ani mentálně nebo tělesně postižení, kterým handicap znemožňuje komunikaci.
Na Děčínsku o výuku českého jazyka zatím cizinci zájem neprojevují. „Vůbec nikdo se nás na to neptal,“ potvrdil majitel jazykové školy Clever v Děčíně Luboš Fulín. Kurz pro cizince by byl schopný zorganizovat až od příštího školního roku.

Zástupkyně ředitele Evropské obchodní akademie Helena Syslová uvedla, že aby výuka byla kvalitní, měl by mít kantor specializaci na výuku českého jazyka pro cizince. „Jinak se vyučuje třeba Ukrajinec a úplně odlišně Vietnamec či Arab,“ poznamenala.

Děčínské vzdělávací středisko také zatím žádný zájem nezaznamenalo. „Dříve jsme dokonce obcházeli s letáky tržiště a výuku češtiny nabízeli. Nebyl žádný zájem,“ řekla šéfová střediska Jaroslava Šulcková.

Místopředseda děčínské pobočky Sdružení Vietnamců v České republice Phan Toi míní, že v zájmu každého cizince by mělo být, pokud chce žít v Česku, jazyk se naučit. Sám v republice studoval, nejprve absolvoval základní kurz jazyka, později se zdokonaloval na vysoké škole. Česky hovoří velmi dobře.

„Někteří jezdili do Poděbrad, kde výuka českého jazyka byla velmi kvalitní. Byli to ti, kteří se hlásili na vysoké školy,“ připomněl Phan Toi. Uvedl, že zatím žádné informace o tom, jaké znalosti by měli cizinci ke zkouškám mít, nemá. „Ptali jsme se i na cizinecké policii, ale nikdo nic neví,“ poznamenal Vietnamec.

Ministerstvo vnitra se k problematice nechce vyjádřit. Podle mluvčího Vladimíra Řepky ministerstvo vnitra jen materiály připomínkovalo, další je v kompetenci ministerstva školství. Zdeněk Pracný, zástupce ředitele odboru středních a jazykových škol ministerstva školství včera uvedl, že materiál teprve půjde do vlády. „Zatím nemohu nic říci, je několik variant, jakým způsobem by cizinci znalosti a v jakém rozsahu získávali, v jakých školách a kdo by kurzy financoval,“ vysvětlil Pracný. Doplnil jen, že v kompetenci ministerstva zcela rozhodně bude zabezpečení kurzů po stránce pedagogické, jejich náplň a zkoušky. Schválený materiál by podle něj měl být k dispozici na počátku března.Autor: Alice Klaubenschalková

5.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 110 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrolor kvality v automobilovém průmyslu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 145 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Rumburk, Horní Jindřichov., , Požadujeme: dobrý zrak na blízko (brýle nevadí), časovou FLEXIBILITU, manuální zručnost, fyzická zdatnost, pečlivost, zodpovědnost, ochotu pracovat ve směnném provozu., , Popis činnosti: Jedná se o různorodou práci v kontrole kvality, která probíhá ve firmě Benteler automotive Rumburk. U nás máte možnost kariérního postupu. Jde o směnný provoz - směny si společně domluvíme podle Vašich dispozic a našich potřeb. Nabízíme dlouhodobou spolupráci., , mzda dle zaučení 110-145Kč/hod, příplatky za noční, svátky, SO+NE, placené i přestávky, příležitost kariérního růstu (i při částečném úvazku), benefity formou cafetérie pro klíčové zaměstnance., Možnost práce i na dohodu o pracovní činnosti., , Kontakt: telefonicky 9:00 - 15:30 hod, příp. e-mailem. Pracoviště: Flexima s.r.o. - rumburk, 408 01 Rumburk. Informace: Tomáš Borůvka, +420 731 155 976.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 000 Kč

Svářeči Zámečník - svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vilsnická č.p. 45, Děčín XII-Vilsnice, 405 02 Děčín 2, , Nástup možný ihned. , Požadujeme vyučení v oboru kovo, znalost sváření metodou MIG-MAG (svářečský průkaz můžeme zajistit)., Žadatel, který má svářečský průkaz, má přednost. , , Nabízíme stravenky., , Kontakt: , Ing. Ladislav Justra, tel. 739 051 168, e-mail: justralad@seznam.cz, osobní jednání na výše uvedené adrese od 6:00 hod do 16:00 hod.. Pracoviště: Justra trezory, s.r.o. - 01 (sídlo), Vilsnická, č.p. 45, 405 02 Děčín 2. Informace: Ladislav Justra, +420 739 051 168.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 100 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Rynartice č.p. 81, Jetřichovice, 405 02 Děčín 2, , Požadujeme praxi v přípravě hotových jídel. , Nabízíme možnost ubytování a stravování. Možnost zajištění dopravy., , Kontaktní osoba:, Radek Šmejkal, tel. 607 936 394, e-mail: penzion@tokan.cz. Pracoviště: Radek šmejkal - 03 (penzion tokáň), 405 02 Děčín 2. Informace: Radek Šmejkal, +420 607 936 394.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: , Tovární č.p. 63, Děčín XXXII-Boletice nad Labem, 407 11 Děčín 9, , Nástup možný ihned., Popis práce:, Manipulační dělník provádí manipulaci s materiálem, řídí VZV., Dle pokynů předáka manipulační skupiny převáží materiál pro výrobu (chemikálie, obaly) vychystané skladníkem zásobování do výrobních provozů., Dle pokynů předáka manipulační skupiny převáží polotovary a hotové výrobky na určené místo., Provádí čerpání materiálu z přepravních prostředků do zásobníků a menších obalů, při této činnosti se řídí platnými provozními řády., Provádí další potřebnou manipulaci s materiálem., Při své činnosti dodržuje zásady BOZP, požární ochrany, se kterými byl seznámen., Při obsluze zařízení se řídí stanovenými technologickými postupy, provozními řády zařízení, požárními řády zařízení a pokyny provozního dispečera a předáka manipulační skupiny., Před zahájením své činnosti provede kontrolu svěřeného manipulačního prostředku (kontrolu funkčnosti ovládacích prvků, brzd, pneumatik a jejich nahuštění). Zjištěné závady nahlásí předákovi manipulační skupiny., Pravidelně kontroluje stav provozních náplní, provádí jejich doplňování., Provádí drobnou údržbu a očistu manipulačního prostředku., Nesmí používat manipulační prostředek, který by pro svůj stav a závady mohl ohrozit zdraví nebo životy osob, způsobit požár, škody na životním prostředí nebo majetkové škody., Při odchylném průběhu čerpání nebo poruše zařízení, který mohou mít za následek vznik havarijního stavu, provede dle situace, svých znalostí a zkušeností a dle provozního řádu zařízení (je-li v něm takový stav popsán) neprodleně zásah k odvrácení rizika havárie. Současně oznámí co nejdříve vzhledem ke konkrétní situaci tuto skutečnost předákovi manipulační skupiny nebo mistru výroby., Při obsluze zařízení a manipulaci s látkami je povinen používat předepsané OOPP., Účastní se zdravotních prohlídek k ověření zdravotní způsobilosti a školení a přezkoušení z odborné způsobilosti v rozsahu požadavků na odbornou způsobilost., U činností vyžadujících odbornou způsobilost dodržuje stanovené pracovní postupy, zásady bezpečnosti a ochrany zdraví a požární ochrany, se kterými byl seznámen při školení a ověření odborné způsobilosti., Vykonává další činnosti (drobnou údržbu zařízení, nátěry konstrukcí, údržbu ploch) dle pokynů předáka manipulační čety a mistra výroby., Nadřízený pracovník - předák manipulační skupiny, Požadovaná odborná způsobilost: - řidič VZV, , Nabízíme:, Stravování na pracovišti, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní/životní pojištění, odměny dle individuálních pracovních výsledků, , Kontakt: Ing. Michal Urbánek, e-mail: michalurbanek@chemotex.cz. Pracoviště: Chemotex děčín a. s. - 01 (sídlo), Tovární, č.p. 63, 407 11 Děčín 9. Informace: Josef Urbánek, +420 412 709 212.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

REMÍZA. Varnsdorf (ve žlutém) remizoval s Táborskem 1:1.
25

FOTO: Varnsdorf má jistou záchranu!

Mladé Labe
36

FOTO, VIDEO: Mladé Labe patřilo tanečním i pěveckým vystoupením dětí

OBRAZEM: Historické májové trhy obsadily děčínský zámek

Děčín - Na tradiční Historický trh májový se lidé mohli vydat v sobotu 19. května.

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Děčínsko - I tento týden probíhá anketa Děčínského deníku O nejroztomilejší miminko týdne. Hlasovat můžete do pátku do 12:00 hodin, a to každou půlhodinu. Výsledky se dozvíte vždy v sobotu ráno, kdy na našich webových stránkách naleznete nová miminka i anketu.

OBRAZEM: Na náměstí v Děčíně se sjely veterány

Děčín - Na své si v sobotu 19. května přišli milovníci automobilových veteránů na Masarykově náměstí v Děčíně. Mohli si tam totiž prohlédnout nejrůznější desítky let stará auta i motorky.

FOTO, VIDEO: Ve znamení páry. Šlechtična a Štokr se prohnaly krajem

Proboštov, Ústecký kraj - Oslavy 160 let Ústecko-teplické dráhy jsou v plném proudu a milovníci železnice a parních lokomotiv si užívají plnými doušky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT