Peníze utržené z plateb pacientů neskončí ve výplatách lékařů. Podle slov některých lékařů na Děčínsku budou z těchto peněz hradit především provoz ordinací a náklady s ním spojené.

Z peněz z regulačních poplatků rumburská lékařka Hana Balvínová zaplatí známky na dopisy a poštovné.

„Poštovné se v letošním roce zdražilo a jeden doporučený dopis nás nyní vyjde na dvacet šest korun,“ uvedla Hana Balvínová.

Doplnila, že z peněz bude nakupovat i zdravotnický materiál jako jehly a stříkačky. „Peníze se rozhodně nestanou součástí mojí výplaty,“ zdůraznila lékařka Hana Balvínová. Podle jejích slov zbytek peněz uloží na bankovní účet. Důvodem je obava z krádeží. „Myslím, že počet vykradených ordinací stoupne právě z důvodu, že tam budou mít lékaři uložené peníze,“ vysvětlila Hana Balvínová.

Na provoz ordinace bude peníze věnovat i děčínská lékařka Blanka Šubrtová. „Vzhledem k tomu, že zaměstnávám na půl úvazku mladou začínající lékařku, peníze z regulačních poplatků mi pomohou řešit i část její výplaty,“ uvedla Blanka Šubrtová. Potvrdila, že žádné doporučení od ministerstva zdravotnictví o využití peněz neexistuje.

Poplatky od pacientů nebude v žádném případě zatím utrácet rumburská lékařka Jana Vavříková. „Nevím, co si kdo na nás zase vymyslí. Peníze proto zatím ukládám a vůbec je nepoužívám,“ uvedla rumburská lékařka. Doplnila, že v případě, že jí peníze zbudou, použije je na investiční akce v ordinaci. „V žádném případě si je nebudu přidávat ke své výplatě,“ dodala Jana Vavříková.

Benešovská lékařka Petra Kmínková rovněž bude peníze investovat na vylepšení ordinace. „Nyní uvažuji o nákupu nového fonendoskopu se zesilovačem a později uvidím, co bude potřeba v ordinaci. Počítám, že peníze budu investovat i postupem času do nového moderního zdravotnického vybavení. Ještě bychom potřebovali nové lehátko,“ řekla lékařka Petra Kmínková.

Doplnila, že v loňském roce ordinaci vybavila novým nábytkem a teď se zaměří na nákup zdravotnických přístrojů. Také řekla, že od ministerstva zdravotnictví žádné doporučení na využití peněz z regulačních poplatků neexistuje. „Rozhodně jsem ani neuvažovala, že bych si peníze od pacientů přidala ke své výplatě,“ zdůraznila lékařka Petra Kmínková a dodala, že z třicetikorunového poplatku po zdanění zbude něco přes dvacet korun.
Vedoucí vyměřovacího oddělení děčínského finančního úřadu Nelly Vostrá uvedla, že je to příjem jako každý jiný a tudíž se musí zdaňovat. „Lékaři musí zaplatit daň z příjmu ve výši patnáct procent,“ uvedla Nelly Vostrá.

Uvedla také, že lékaři nemusí na tak malé finanční částky vystavovat účtenku. Pokud o ní má pacient zájem, musí si o ní sám požádat.