Epidemie chřipkových a respiračních onemocnění zatím ještě neudeřila. Avšak lidé ještě nemají vyhráno.

Podle děčínské epidemioložky z děčínské hygienické stanice Lenky Šimůnkové může vlna na Děčínsko ještě dorazit. „Pravděpodobně ještě během února dojde k nárůstu počtu nemocných lidí na Děčínsku,“ řekla lékařka děčínského pracoviště Krajské hygienické stanice Ústí nad Labem.

Podle lékařky Lenky Šimůnkové v uplynulém týdnu nemocnost klesla oproti čtvrtému týdnu o necelé jedno procento,“ uvedla lékařka Lenka Šimůnková.
Nyní se počet lidí s respiračními onemocněními a onemocněními podobné chřipce pohybuje okolo patnácti set lidí na sto tisíc obyvatel. „O epidemii mluvíme až tehdy, překročili počet nemocných hranici dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel. To se však v letošní zimě zatím ještě nestalo,“ uvedla dále Lenka Šimůnková.

V posledním týdnu byl největší nárůst respiračních a chřipkových onemocnění u věkové skupiny 15 až 24 let a u dětí předškolního a školního věku. „Jsou to skupiny lidí, kteří navštěvují kolektivní zařízení a cestují autobusem,“ vysvětlila lékařka Lenka Šimůnková.

U ostatních věkových kategorií zaznamenali lékaři pokles. Doplnila, že je zajímavé, že lidé nad šedesát let téměř vůbec nemarodí. „Může to být i tím, že tolik nevychází ze svých domovů,“ upřesnila lékařka.

Podle děčínské epidemioložky však mohou být letošní údaje zkreslené. Například i proto, že lidé tolik nenavštěvují lékaře kvůli poplatkům. Pracující lidé zase nechodí k lékaři, protože první tři dny nemoci nedostanou zaplacené a raději si berou dovolenou.

Klasická chřipka typu A se v Ústeckém kraji objevila zatím jen v pěti případech z celkových patnácti v celé České republice.

Epidemii chřipkových onemocnění zaznamenali děčínští lékaři naposledy v loňském roce, kdy onemocnělo na tři tisíce lidí ze sta tisíc obyvatel. „Stejný stav byl i na přelomu let 2004 a 2005,“ uvedla Lenka Šimůnková. Epidemie se objevuje vždycky v zimních měsících.

Podle dečínského lékaře Zbyňka Goldammera je prevence proti chřipkovým onemocněním dlouhodobá záležitost. „Lidé by se měli otužovat a věnovat se nějakému pravidelnému sportování. Důležitou součástí prevence je i psychická rovnováha, vyvážený jídelníček s dostatkem vitamínů či minerálů a dostatek pasivního odpočinku,“ vysvětlil děčínský lékař Zbyněk Goldammer. Doplnil, že důležitou součástí prevence je užívání vitamínu C v ovoci a zelenině. Vitamíny E a A lidé nejvíce naleznou v rostlinných olejích a omezeně i v živočišných tucích. Minerály jako například zinek obsahují především dýňová semínka. „Minerály bych ale doporučil spíše užívat ve formě tablet,“ řekl Zbyněk Goldammer.

V dnešní době však podle lékaře existují i nejrůznější homeopatické preparáty, které je možné užívat jako prevenci. „Vhodné jsou i bylinné čaje,“ pokračoval lékař.

Součástí prevence může být i očkování proti chřipce. Avšak to je omezeno pouze na určitý druh viru a vhodné jen pro starší lidi a pro lidi se zdravotními potížemi. „Rozhodně to neublíží. Ale není to očkování proti rýmě a kašli, jak si někteří lidé myslí,“ vysvětlil Zbyněk Goldammer. Doplnil, že i on v ordinaci zaznamenal zvýšený počet virových a průjmových onemocnění.

Nárůst chřipkových onemocnění zaznamenali lékaři téměř po celé Evropě. „Plošná epidemie se objevila skoro ve všech okolních státech jako třeba v Rakousku. V Německu v současné době řádí chřipková onemocnění zatím jen v některých regionech,“ popsala situaci v Evropě lékařka Lenka Šimůnková.