Zamilované dvojice, skupinky kamarádek a kamarádů i jednotliví uchazeči přicházeli v pátečním podvečeru do městského divadla v Děčíně. Konkurz na místa uvaděček a uvaděčů do kina Sněžník, které je od letošního roku společně divadlem součástí jedné městské příspěvkové organizace, tam přilákal na padesát zájemců. Usadili se v přítmí sálu a pak se po jednom začali trousit do takzvané trémovny v sousedství jeviště.

„Tady se zajímáme se o to, co dělají, jak jsou komunikativní, jaké mají zájmy a sondujeme i jejich možnosti věnovat potřebný počet hodin téhle práci,“ vysvětluje ředitel divadla Petr Michálek. Zároveň dodává, že v žebříčku daných kritérií nestojí nejvýše líbezné tváře aspirující na zvěčnění v nějakém módním žurnálu, ale tou prvotní podmínkou je spolehlivost.

„Šedesát korun na hodinu ? Ne, to pro mě vážně není zklamání. Beru to jako dobrou příležitost přivydělat si. Při studiu se hodí každá koruna navíc. Navíc si myslím, že to bude zajímavá práce,“ uvádí důvody, proč bych chtěla být uvaděčkou v kině Sněžník studentka Míša, která druhým rokem dojíždí z Děčína na ústeckou univerzitu.

Podobně reaguje i její rozesmátá kamarádka Denisa. „Takových příležitostí v Děčíně moc není, takže nás ta nabídka docela nadchla. Jsme veselé, komunikativní, čas si dokážeme uzpůsobit- Je na nás spolehnutí,“ připomíná vysokoškolačka přednosti kamarádské dvojice.
Už samotné zadání jedné z podmínek konkurzu, věkové rozpětí od sedmnácti do pětadvaceti roků, vzbudilo mezi děčínskou veřejností rozpaky. Zazněly i hlasy o jakési diskriminaci.

„To mě docela mrzí, jestli to takhle někdo pochopil. Ten věk jsme stanovili s očekáváním jistého oživení a také proto, že nejčastějšími návštěvníky kina jsou lidé právě spíše mladší,“ vysvětluje ředitel Michálek.

Na konkurzu se nikdo z uchazečů odpovědi o tom, jestli je nebo není přijat, nedočkal. Takovou zprávu se dozvědí později. A pak se dívky i kluci ze skoro padesátičlenné databáze dozvědí, jestli mají nahlásit své míry kvůli pořízení jednotného oblečení. To navrhovala děčínská výtvarnice Jana Stejskalová a nejvíce ze tří variant zaujala kombinace džínsoviny a vrstvení barevných triček, na nohách úak tenisky s logem kina Sněžník.

Děčínský deník připomněl i jmenovky. „No, skvělý nápad, na to jsme nějak pozapomněli. Jmenovky budou nosit,“ pochvaluje si připomínku ředitel Petr Michálek.