Výměna plynových kamen. To je další trik podvodníka, který láká z důvěřivých seniorů peníze v Děčíně. Pětaosmdesátiletá stařenka z Děčína už na to doplatila. „Přišel k ní muž a tvrdil, že je z domovní správy a že jí kamna vymění. Požadoval zálohu tři tisíce korun,“ popsal případ děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Žena tolik peněz naštěstí neměla, dala mu alespoň devět set korun. „Na peníze samozřejmě nedostala žádnou stvrzenku,“ připomněl Cvik.

Psycholog Karel Humhal míní, že senioři jsou důvěřiví hlavně proto, že většinu života prožili v době, kdy podobná nebezpečí nehrozila. „Dříve lidé ani nezamykali domy a byty, dneska si musí pořizovat hned několik bezpečnostních zámků. Důvěra v okolí ale u seniorů stále trvá i přes všechna upozornění,“ vysvětlil Humhal.

Další dvě děčínské seniorky, jimž podvodník své služby za úplatu nabízel ve stejný den jako podvedené stařence, ale byly z těch, které už důvěru ztratily. Jako pracovník domovní se domáhal vstupu do bytu a také tvrdil, že musí zkontrolovat plynová kamna. Sliboval jim, že doveze nová kamna.
„Samozřejmě chtěl ihned vyplacení zálohy za ještě neprovedenou službu. V obou případech však ženy zachovaly chladnou hlavu a muže do bytu nepustily,“ řekl Cvik. Jedna z žen dokonce vyzvala muže, aby se jí nějakým způsobem prokázal. Toho se pachatel zalekl a utekl.

Podle policistů půjde pravděpodobně o jednoho podvodníka. Všechny tři navštívil muž ve věku čtyřicet až padesát let, vysoký 175-180 cm, má snědou pleť a černé vlasy. „Jedna z žen si všimla i toho, že muž byl mírně přihrben a neměl na sobě žádný pracovní oblek, ale tmavou bundu do pasu a pod ní světlou košili,“ uvedl Cvik. Další shodou je, že pachatel ženy navštěvuje v dopoledních hodinách, a soustředí se pouze na osoby staršího věku.
V loňském roce podobní podvodníci okradli důchodce v Děčíně celkem šestkrát. Tehdy se vydávali za lékaře či prodejce léků a nabízeli příspěvek za léky.

„Jeden z podvodníků se vnutil do bytu důchodce a odtud v nestřeženém okamžiku odcizil 28 100 korun a mobilní telefon,“ vzpomněl Cvik.
Všechny případy vyšetřují děčínští policisté. „Podvodník, který nabízí výměnu kamen, se zatím v jiné části okresu než v Děčíně neobjevil. Je možné, že případů je víc, ale lidé to neoznámili na policii,“ upozornil Cvik.

Pro podvodníky jsou senioři poměrně snadným terčem. Proto také strážníci městské policie pořádají akce, při nichž seniorům radí, jak se chovat.
„V rámci přednáškové činnosti určený strážník dochází i do klubu důchodců, domů s pečovatelskou službou a se seniory mluví na téma násilí na starších, nebezpečí krádeží, podvodů a jiných forem trestné činnosti, kterou jsou lidé v důchodovém věku ohroženi,“ řekl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

Přednášky se však netýkají jen kriminality, ale i jiných životních situací. „Pokud jim strážník nemůže pomoci sám, nasměruje je na instituce, které mohou potřebnou radu či pomoc poskytnout,“ uvedl Pavlík.