Dopravní značky, jež by měly odpovídat předpisům Evropské unie, na mnoha místech Děčínska stále chybí. Přitom je správci silnic měli nainstalovat do konce loňského roku. Někde chybí peníze, jinde to považují za zbytečnost.

„Osobně si myslím, že je to vyhazování peněz, abychom instalovali drahé značky na polní cesty, které ústí třeba do hlavní silnice. Pokud tam značka nebude, lidé si určitě také dají pozor,“ řekl starosta Horního Podluží Karel Kopecký. Přesto obec značky nainstaluje. Letos do toho chce investovat deset až patnáct tisíc korun.

V nedalekém Jiřetíně pod Jedlovou už značky nakoupili, některé už instalovali loni. „Máme je ve skladu, nebyla to levná záležitost, jedna stojí zhruba čtrnáct set korun,“ řekl tamní místostarosta Pavel Zoser. Doplnil, že značky začne obec instalovat během jara a léta. Těm instalovaným se zatím vandalové vyhýbají. „U nás zničí kde co, ale značky je naštěstí zatím nelákají,“ poznamenal Zoser.

Dvě značky musí vyměnit i maličká obec Doubice. „Samozřejmě si s tím poradíme,“ řekl starosta Doubice Petr Schulz. Upozornění na budoucí výměnu značek si mohli obyvatelé Lipové přečíst v tamním zpravodaji. Zastupitelstvo obce na svém minulém zasedání totiž rozhodlo o odstranění dopravního značení na místních komunikací. „Upozorňujeme tedy všechny účastníky dopravního provozu, aby se řídili pravidly silničního provozu,“ nabádají ve zpravodaji.

Velká města obměňují značení průběžně. „Letošní rozpočtovaná částka na obnovu svislého a vodorovného značení je půl milionu korun. Na území města Varnsdorf je přes tisíc kusů svislého dopravního značení. Výměna jedné značky je záležitostí tří až pěti tisíc korun, proto je obměňujeme postupně. V centru města jsou již dopravní značky nahrazeny požadovanými reflexními, na periferiích je obměna plánována právě v letošním roce,“ uvedla mluvčí varnsdorfské radnice Romana Macová.

V Rumburku mají pro letošek na značky zhruba čtyři sta padesát tisíc korun. „Vyměňujeme už od roku 2002 a z devadesáti pěti procent máme hotovo. Za tu dobu jsme za značení utratili skoro milion a půl,“ pochlubila se vedoucí odboru komunálních věcí rumburské radnice Marie Meiwaldová. Tady si naopak na vandaly stěžují. „V částce, kterou navrhujeme do rozpočtu nejsou peníze jen na nové značky, ale peníze, které utratíme za odstraňování škod po vandalech, značky ničí kradou i patice veřejného osvětlení,“ vysvětlila Meiwaldová.

V Děčíně s výměnou značek za moderní začali dokonce už v roce 1992. „Proto můžeme konstatovat, že je již většina vyměněná. Může se ale stát, že v některé z okrajových částí města jako je např. Lesná, Chlum a pod. se ještě nějaká stará značka najde. Jsou to ale výjimky. Ty budou postupně v rámci údržby nahrazeny značkami reflexními,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová.

Pokud obce značky do konce letošního roku nevyměnily, nikdo je za to trestat nebude. Potvrdil to mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Řidiči se ale nemohou domnívat, že by staré značky neplatily. Právníci se shodují, že se na starou značku nemůže řidič vymlouvat ani při nehodě, protože její význam se nemění,“ řekl Hanzelka.