Rodičovského příspěvku se nemusejí vzdát ani ti rodiče, kteří vychovávají dítě do čtyř let a zároveň chodí do práce. Musí však k tomu splňovat podmínky. V případě jejich porušení následují sankce.

Za jakých podmínek může žena chodit do práce a zároveň pobírat rodičovský příspěvek vysvětlila finanční referentka děčínského úřadu práce, pracoviště státní sociální podpory, Joana Schambergerová. „Dítě do tří let smí navštěvovat předškolní zařízení pouze na pět dnů v měsíci. Dítě od tří do čtyř let smí navštěvovat předškolní zařízení denně na čtyři hodiny po celý měsíc. U dětí starších tří let mohou rodiče využít letošní novinky, která povoluje docházku do předškolního zařízení na pět celých dnů,“ vysvětlila podmínky Joana Schambergerová.

Možnost pobírat rodičovský příspěvek a zároveň být zaměstnaná využila i Alena z Benešova nad Ploučnicí. Po druhých narozeninách dcery Karolíny zůstala Alena s dcerou sama. V té době byl rodičovský příspěvek okolo třech a půl tisíc korun. „S takovými penězi a tisícikorunou výživného od otce bychom nevyžily, na další sociální dávky jsem měla nárok až po třech měsících po prokázání, že bývalý přítel s námi už nežije ve společné domácnosti,“ vyprávěla Alena. Nechtěla se zadlužit nebo se nechat živit od rodičů. Začala si shánět práci. S jejím získáním neměla problém. „Můj bývalý zaměstnavatel, který mi však nemusel podle zákona držet předchozí pracovní místo, neboť jsem měla uzavřenou smlouvu na dobu určitou, mě přijal zpět,“ pokračovala Alena.

Zatím pracovala na poloviční úvazek. „To mi však vyhovovalo, protože dcera Karolínka byla ještě malá,“ uvedla Alena. Vzhledem k tomu, že v té době bylo dceři Karolínce dva a půl roku, mateřskou školu nemohla navštěvovat. „V tomto období mi hodně pomohly babičky a kamarádky. Když se někdy náhodou stalo, že nikdo z mých chůviček nemohl, nebyl problém si malou vzít i s sebou do práce,“ vzpomínala Alena.

Ve třech letech mohla Karolínka nastoupit do mateřské školy na čtyři hodiny denně. „Při zachování tohoto počtu hodin jsem pořád měla nárok na rodičovský příspěvek a společně s výplatou od zaměstnavatele, jsme se měly lépe, než v rodině, kde pracují oba rodiče,“ uvedla Alena.

Doplnila, že zastává názor, že pokud člověk pracovat chce, práci si vždycky nejde. „Nakonec jsem nezůstala jen u polovičního úvazku, postupně jsem přešla na úvazek celý a hlídání dcery jsem vyřešila najmutím paní na hlídání po školce. V té době přišla i nabídka pracovat pro benešovskou radnici jako šéfredaktorka městského zpravodaje. Přijala jsem ji,“ popisovala Alena. Doplnila, že je to sice práce, která vyžaduje svou dávku času, ale lze ji dělat doma po večerech a tedy ne na úkor času, který chce trávit po práci s dnes už téměř čtyřletou dcerou Karolínkou. „Máme se dobře a o jiné sociální dávky stále nežádám,“ ukončila Alena.