Vytvoření deseti až patnácti atraktivních bytů v historické budově, ale i postavení několika desítek zcela nových bytovek v někdejším měšťanském pivovaru v Děčíně se stane součástí proměn areálu, které tam během příštích dvou let chtějí zvládnout jeho noví vlastníci. Plány mají velkolepé.

Přestavbou pivovaru chtějí vybudovat nejmodernější zábavní a nákupní centrum v České republice. Zároveň má jít o jeden z nejmodernějších projektů svého druhu ve střední Evropě.

„Jsme připraveni do zamýšlených proměn investovat více než osm set milionů korun. Chceme, aby centrum začalo sloužit svému účelu už v roce 2010,“ informoval na včerejší prezentaci projektu novináře Martin Král, místopředseda představenstva společnosti Centrum Pivovar. Tato pražská akciová společnost vznikla poměrně nedávno právě kvůli novým aktivitám v Děčíně.

Už při první prohlídce areálu byl předseda představenstva společnosti Centrum Pivovar Vojtěch Ryvola doslova nadšený. Zaujala ho poloha stavby i její dispozičním uspořádáním.

„To nám dává prostor pro zajímavé využití. Zpracování urbanistické studie jsem zadali jednomu slovenskému a dvěma českých renomovaným architektům. Své návrhy na nové uspořádání, které bude respektovat všechna hlediska památkářů a dalších odborníků, by měli předložit do konce února,“ připomněl Ryvola.

S dokončenými studiemi architektů se budou moci seznámit i samotní obyvatelé Děčína. Mělo by se tak stát vystavením dokumentů na veřejně přístupném místě v průběhu měsíce března. „Nechceme vnucovat pouze naše představy ztvárněné architekty do projektů. Budou nás samozřejmě zajímat i využitelné připomínky a nápady zdejších lidí,“ dodal šéf společnosti.

Pokud se neobjeví nějaké nečekané komplikace v procesu administrativně správního a stavebního řízení, rekonstrukční práce na přestavbě pivovaru mají začít už na jaře příštího roku. Areál pak nabídne zcela nové využití.

Součástí centra bude nejen hypermarket, ale i dalších zhruba sedmadvacet tisíc metrů čtverečních prodejní plochy. Vedle čtyř kinosálů se tam počítá se i se zřízením prostor pro pořádání výstav, koncertů a podobných akcí. Chybět nemá ani jakési fitnesscentrum.

Majitelé pivovaru nechtějí opomíjet ani ekologické aspekty veškerých proměn.

„Předpokládáme, že velká část areálu bude zásobena elektrickou energií ze slunečních kolektorů. Budovy, přestože jsou některé z nich skutečně letité, by měly patřit do kategorie těch nejméně energeticky náročných a proto i maximálně šetrných k životnímu prostředí. Využívat budeme i podzemní zásoby vody ze zdejších studní,“ připomněl Martin Král. Dodal, že součástí projektu je i oživení výroby piva v objemu pro potřeby vlastní luxusní restaurace a případně pokrytí požadavků některých dalších restaurací v Děčíně a blízkém okolí.

Společnost nechce stavět objekty, které by se tvářily jako repliky doplňující historické budovy. „Naší snahou je dosáhnout ideálního propojení historické industriální stavby a současných požadavků moderního života. Snad se nám to podaří,“ tvrdil šéf pražské společnosti Vojtěch Ryvola.