O výstavbě elektrárny Komaxo v Krásné Lípě ještě není rozhodnuto. Kolínský podnikatel Zdeněk Záboj v záměru zrekonstruovat bývalou teplárnu na elektrárnu spalující biomasu s přídavkem uhlí hodlá pokračovat. Od záměru ho neodradilo ani rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje o vypracování odborného posudku o vlivu na životní prostředí EIA.

Starosta města Krásná Lípa Zbyněk Linhart však říká, že má obavy o nezávislé zpracování posudku o vlivu na životní prostředí. „Je přinejmenším podivné, že zpracování posudku zadává sám investor. Ten za něj samozřejmě i platí. Ten, kdo platí, může si i diktovat. Z těchto důvodů mám obavy,“ uvedl Zbyněk Linhart.

Doplnil, že je to zvláštní situace. „Myslím si, že vypracování posudku by měl zadávat stát a ne investor. Nejsem si jistý, zda se pak posudku dá věřit,“ uvedl starosta Zbyněk Linhart. Řekl také, že vypracování sledují pracovníci ministerstva životního prostředí, kteří se mohou k posudku vyjadřovat. „Věřím, že úředníci ministerstva budou brát ohledy na to, že v okolí Krásné Lípy je vyhlášeno několik chráněných oblastí či národní park.

K vlivu elektrárny Komaxo na životní prostředí v chráněném území Natura 2000 a ptačí oblasti se vyjadřovala i Správa Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. A to s kladným stanoviskem. „Pokud elektrárna Komaxo bude splňovat všechny hygienické limity, nebude mít podle nás významný vliv na životní prostředí,“ řekl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Lužické hory Tomáš Besta. Doplnil, že problémy s emisemi jsou všude. „Je potřeba, aby zodpovědné orgány státní správy, jak v procesu povolování, tak i v následném provozu pečlivě kontrolovaly množství škodlivin vypouštěných do ovzduší, aby nepřekračovali povolené limity,“ dodal Tomáš Besta.

Naopak ředitel Národního parku České Švýcarsko Zdeněk Patzelt potvrdil, že stav životního prostředí by se výstavbou elektrárny rozhodně zhoršil.
„Údaje vyplývají z odborného posudku, který si nechal vypracovat rovněž i investor. Avšak tyto údaje nezveřejnil,“ řekl Zdeněk Patzelt. Doplnil, že mezi oznámením investora a odborným posudkem je totiž významný rozpor.

„Pokud by platily údaje z odborného posudku, jednalo by se až o šedesátinásobné navýšení například u oxidu siřičitého, kterého by za rok bylo vypouštěno více než dva tisíce tun,“ pokračoval Zdeněk Patzelt.

Dodal, že o zhoršení stavu životního prostředí se má jednat v každém případě. „Proto jsme k celému záměru a přístupu investora krajně nedůvěřiví a nesouhlasíme s tvrzením, že se jedná o ekologizaci provozu. Naopak se má jednat o zásadní zhoršení vypouštění emisí v regionu národního parku,“ dodal Patzelt.

Rovněž všech jedenadvacet zastupitelů města Krásná Lípa zelenou výstavbě elektrárny nedali. „Zastupitelé konstatovali, že projekt výstavby elektrárny zaměřenou na spalování biomasy s přídavkem uhlí v centru města je v rozporu s územním plánem, s dokumenty schválenými orgány obce a s požadavky umístění průmyslových provozů poškozujících životní prostředí z centra města,“ řekl starosta města Krásná Lípa Zbyněk Linhart.

Doplnil, že zastupitelé ani nedali souhlas s pracemi na svých pozemcích a ukládáním sítí a dalších zařízení souvisejících s výstavbou elektrárny Komaxo.
S výstavbou elektrárny Komaxo nesouhlasí i mnoho obyvatel města Krásná Lípa, kteří podepsali petici proti výstavbě elektrárny. Hned v prvních dnech se pod ni podepsala asi tisícovka místních obyvatel. Nelíbí se jim to, že elektrárna prezentovaná jako ekologická, několikanásobně zhorší životní prostředí.

Kolínský podnikatel Zdeněk Záboj uvedl, že vypracování odborného posudku o vlivu na životní prostředí EIA je záležitost dlouhodobá, trvající několik měsíců. „Myslím si však, že posudek vůbec nebylo nutné nechávat zpracovávat. Určitě to znamená další potíže,“ řekl Zdeněk Záboj.