I v Děčíně přibývá lidí, kteří nedokáží řešit nastalé životní situace bez pomoci druhých. Aby taková pomoc nebylo dílem náhody, ale stala systematickou součástí péče o jednotlivé skupiny obyvatel, zpracovalo město svůj první komunitní plán sociálních služeb. Stanovil desítky cílů a opatření buď ke zlepšení stávající péče a nebo k vytvoření a dobrému fungování zcela nových služeb.

„Vlastně jsme pokročili do závěrečné fáze naplňování tohoto programového dokumentu, který i díky připomínkám a podnětům samotných obyvatel a poskytovatelů služeb vymezil nejaktuálnější potřeby města v sociální oblasti,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví děčínského magistrátu Renata Grešíková.

Mnohé cíle vytyčené v komunitním plánu Děčína se už podařilo uvést do života.

„Vedle některých dalších dílčích splněných nebo průběžně plněných úkolů považuji za úspěch zahájení pravidelné činnosti klubu seniorů v Bezručově ulici. Mohou se tam scházet starší lidé z celého města a využívat poměrně zajímavou programovou nabídku, o jejíž skladbě si i nadále budou rozhodovat velkou měrou především samotní návštěvníci klubu,“ uvedl Petr Novotný, manažer koordinační skupiny, která se zabývá problematikou péče o seniory.

Stěžejním úkolem města zůstává postavení nového domova pro seniory.

Hlásiče jednotlivých zastávek a v poslední době i první světelné displeje v některých autobusech jsou určitě nezanedbatelnou pomocí zrakově či sluchově postiženým lidem při jejich orientaci v autobusech děčínské městské dopravy. „Dochází i na vytvořená podobných signalizačních zařízení i na sociálním odboru magistrátu a cílem je i odstraňování dalších bariér, které zdravotně postiženým lidem komplikují život,“ jmenovala některé úkoly manažerka koordinační skupiny pro osoby se zdravotním postižením Kateřina Fiedlerová.

Problematikou drogově závislých a etnických menšin se zabývá koordinační komise, kterou řídí Marek Hošek. Za dílčí úspěch považuje třeba to, že se mnozí mladí Romové stali klienty K-centra. „S jeho pomocí mohou lépe zvládat svoji drogovou závislost i obtížnější životní situace, které užívání drog přináší,“ ilustroval jeden z řešených problémů manažer skupiny.

Splnění mnohých cílů děčínského komunitního plánu je podmíněno finančními možnostmi města a také jeho úspěšností v dotačních programech a grantech.

Podařilo se vytvořit rozsáhlý dokument, který získal podporu vedení města a na který budou podle potřeb v celé sociální oblasti navazovat další úkoly.
„Určitě dík patří desítkám lidí, kteří působí v jednotlivých koordinačních skupinách a jejich práce ve prospěch dalšího zkvalitňování služeb zdaleka nekončí,“ dodala hlavní koordinátorka procesu komunitního plánování v Děčíně Dagmar Vávarová.