Pouze v holínkách mohla v několika posledních dnech rodina Zíbarových v Malé Bukovině na Děčínsku vstoupit do svého domu.

Prasklá a následně ucpaná kanalizace byla příčinou toho, že voda se rodině rozlila až do předsíně a přilehlých místností domu. Ten je však už v současnosti podmáčený a majitelka domu Odarka Zíbarová tvrdí, že se obec nepostarala a problému se dalo dávno předejít.

„Problém s prasklou kanalizací už trvá od začátku prosince, kdy začal tát sníh a vydatně pršet. Místní dobrovolní hasiči nám sice vodu odčerpali, ale do druhého dne jsme ji měli v domě znovu,“ řekla majitelka domu Odarka Zíbarová. Doplnila, že starosta obce Rudolf Drnec poté, kdy odborníci nalezli přesné místo prasklé kanalizace, přislíbil opravu. „Té jsme se však po více než měsíci a půl do včerejška nedočkali,“ uvedla majitelka domu. „Po oblevě posledních dnů se zase voda začala stahovat až k nám. Ještě včera ráno jsme se do domu mohli dostat pouze v holínkách. Voda v předsíni nám dosahovala až k jejich hornímu okraji,“ stěžovala Odarka Zíbarová. Doplnila, že se tu o posledním víkendu střídali místní dobrovolní hasiči, aby vodu postupně odčerpávali. „Máme podmáčený dům a i pozemek,“ posteskla si Odarka Zíbarová.

Starosta Velké Bukoviny Rudolf Drnec tvrdil, že problém se snažil řešit hned v prosinci. „Ale pak napadl sníh začalo mrznout a dělníci tu nemohli pracovat,“ hájil se starosta. Doplnil, že kanalizaci po prvním problému spravili a pročistili. „Mysleli jsme, že to bude v pořádku. Kanalizace se pak ale znovu při lednové oblevě propadla a problémy nastaly znovu,“ vysvětlil starosta.

Majitelka domu Odarka Zíbarová si však myslí, že kdyby se hned na začátku prosince začal havarijní stav kanalizace řešit důkladně, nemuselo to dojít až tak daleko. „Mám poznamenané, že nepatrně mrznout začalo až okolo 12. prosince a velké mrazy uhodily až okolo dvacátého prosince, těsně před Vánoci. Myslím si, že v té době to už mohlo být hotové,“ poznamenala poškozená žena.

I starosta Velké Bukoviny Rudolf Drnec přiznal, že možná by se prasklé potrubí mohlo opravit už v prosinci. „Nejsem však odborník,“ uvedl Rudolf Drnec. Kanalizace je podle něj stará asi třicet let. „Zjistili jsme také, že místní lidé ji narušili tím, že si do potrubí nadělali svody,“ tvrdil starosta. Řekl také, že když se tu dělal nový asfaltový povrch, nikdy se nefrézoval a asfalt se jenom vrstvil na sebe. I to je jedna z příčin, proč se tu voda drží a nemůže odtékat do rybníka, který je v těsné blízkosti silnice.

Teprve včera začali pracovníci benešovské firmy kanalizaci spravovat. „Kromě jiného musíme nechat proříznout silnici, aby voda mohla odtékat do rybníka,“ popsal postup prací starosta Rudolf Drnec. Přitom stále pracovníci firmy odčerpávají vodu z kanalizace, aby se nedostala do obytného domu rodiny Odarky Zíbarové.

Rodině obec Velká Bukovina nabídne kompenzaci. „Jaká však bude, to zatím nemohu říci, protože ji nejprve musí schválit naše obecní zastupitelstvo,“ dodal Starosta Rudolf Drnec.

Voda stoupá stále výš.